Ustawa zmieniania, czyli z 5 lipca 1996 roku określa zasady i warunki wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej, jednocześnie stwierdzając, iż są to samodzielne zawody. Nowelizacja nakłada te dwie grupy zawodowe obowiązek kształcenia w szkole pielęgniarskiej oraz odpowiednio dla położnych w szkole położnych trwającego, co najmniej 3 lata oraz obejmującego, co najmniej 4.600 godzin kształcenia zawodowego. W całym cyklu szkolenia kształcenie kliniczne ma stanowić, co najmniej jedną drugą, a z kolei zajęcia teoretyczne, co najmniej jedną trzecią wymiaru kształcenia. Dodatkowo dodano, iż kształcenie w szkole położnych dla osoby, która posiada jeden z dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji wymienionych w załączniku 5.2.2 do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych powinno trwać co najmniej 18 miesięcy i obejmować tą część programy kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w ramach równoważnego kształcenia w szkole pielęgniarskiej. Założeniem szkolenia jest zdobycie odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności, które są niezbędne do planowania, organizowania a także sprawowania opieki zdrowotnej i oceny działań z tym związanych.
Ustawodawca przewidział także równoważne dokumenty z dyplomem, świadectwem lub innym dokumentem potwierdzającym posiadanie formalnych kwalifikacji, które uprawniać mają do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną. W przypadku obywateli Rumuni, są to dokumenty wydane przez odpowiednie władze Rumunii oraz potwierdzające kwalifikację pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną (Certificat de cide competenţe profesionale de asistent medical generalist) z wykształceniem pomaturalnym uzyskanym w şcoala postliceala W przypadku gdy dokumenty te zostały wydane albo kształcenie w tej szkole zostało rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 2007 r. oraz do tych dokumentów zostało dołączone zaświadczenie potwierdzające, że osoba posługująca się tymi dokumentami rzeczywiście i zgodnie z prawem wykonywała zawód pielęgniarki odpowiedzialnej za opiekę ogólną przez okres, co najmniej pięciu kolejnych lat z siedmiu lat bezpośrednio poprzedzających wydanie zaświadczenia, a wymieniona działalność obejmowała pełną odpowiedzialność za planowanie, organizację i opiekę pielęgniarską nad pacjentem. Z kolei, jeśli chodzi o dokument potwierdzający posiadanie formalnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania na terytorium Polski zawodu położnej są to dokumenty potwierdzające kwalifikację położnej – tzw. asistent medical obstetrica-ginecologi/pielęgniarka w zakresie położnictwa i ginekologii – które zostały wydane przed dniem 1 stycznia 2007 r. przez odpowiednie władze w Rumunii, jeżeli do tych dokumentów zostało dołączone zaświadczenie potwierdzające, że osoba posługująca się tymi dokumentami rzeczywiście i zgodnie z prawem wykonywała zawód położnej przez okres co najmniej pięciu kolejnych lat z siedmiu lat bezpośrednio poprzedzających wydanie zaświadczenia.
Dodatkowo w ustawie zostały zawarte przepisy regulujące kwestię pobytu pielęgniarki bądź położnej – będącej obywatelem państwa członkowskiego UE – oraz możliwości czasowego i okazjonalnego wykonywania zawody na terytorium Polski bez konieczności stwierdzenia prawa wykonywania tegoż zawodu. Jest to możliwe, pod warunkiem, że przed rozpoczęciem po raz pierwszy czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu złoży w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych właściwej ze względu na miejsce wykonywania zawodu:
-
pisemne oświadczenie o zamiarze okazjonalnego i czasowego wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej, ze wskazaniem miejsca i, o ile to możliwe, czasu wykonywania zawodu na terytorium Polski,
-
dokument potwierdzający obywatelstwo,
-
zaświadczenie wydane przez odpowiednie władze lub organizacje państwa członkowskiego Unii Europejskiej stwierdzające, że zgodnie z prawem wykonuje zawód pielęgniarki, położnej w tym państwie oraz że w momencie składania zaświadczenia nie obowiązuje jej nawet tymczasowy zakaz wykonywania zawodu,
-
zaświadczenie wydane przez odpowiednie władze lub organizacje państwa członkowskiego Unii Europejskiej stwierdzające, że posiada jeden z dyplomów, świadectw lub innych dokumentów potwierdzających posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej lub inny dokument potwierdzający posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej,
-
oświadczenie o posiadaniu polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej dotyczącej wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej lub posiadaniu innego dokumentu potwierdzającego indywidualne lub zbiorowe środki zabezpieczenia w zakresie odpowiedzialności zawodowej.
W przypadku gdy pielęgniarka bądź położna zamiera czasowo i okazjonalnie wykonywać zawód na terenie Polski w kolejnych latach – oświadczenia musi składać raz w roku. Jednak nie jest wymagane ponowne składanie wyżej wyszczególnionych dokumentów i zaświadczeń, za wyjątkiem istotnych zmian okoliczności potwierdzonych w tych dokumentach.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl