PODSTAWA PRAWNA
-
art. 16 – 20 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. Nr 128, poz. 1175; z 2004 r., Nr 96, poz. 959, Nr 179, poz. 1842; z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 132, poz. 1105, Nr 90, poz. 757,Nr 94, poz. 788; z 2006 r. Nr 104, poz. 708, Nr 144, poz. 1043, Nr 143, poz. 1027),
-
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 sierpnia 2003 r. w sprawie wzoru zaproszenia i wzoru formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń (Dz.U. Nr 150, poz. 1459).
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców właściwego Urzędu Wojewódzkiego lub odpowiedni oddział w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego
DOKUMENTY I WARUNKI NIEZBĘDNE DO ZAŁATWIENIA SPRAWY
W a r u n k i o g ó l n e
-
Zaproszenie jest jedną z możliwości udokumentowania posiadania przez cudzoziemca środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania i pobytu (przez okres wymieniony w zaproszeniu) oraz wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Zaproszenie może być wystawione przez:
-
obywatela polskiego zamieszkałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
cudzoziemca przebywającego bezpośrednio przez wystawieniem zaproszenia legalnie przez okres co najmniej 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadającego zezwolenie na osiedlenie się,
-
osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-
-
Zaproszenie uzyskuje ważność z chwilą wpisania go do ewidencji zaproszeń i jest ważne przez okres roku.
-
Wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego wpisuje zaproszenie do ewidencji zaproszeń lub wydaje decyzję o odmowie wpisania albo o unieważnieniu zaproszenia.
-
Odmawia się dokonania wpisu do ewidencji zaproszeń lub unieważnia się wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń, jeżeli:
-
zapraszanym jest cudzoziemiec, w wypadku którego zachodzi którakolwiek z okoliczności określonych w art. 42 pkt 2, 4 i 7 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (pobyt jego jest niepożądany, złożone zostały nieprawdziwe informacje, pobyt mógłby zagrozić bezpieczeństwu i obronności kraju).
-
sytuacja finansowa zapraszającego, a w przypadku osoby fizycznej także warunki mieszkaniowe, wskazują, że nie będzie on w stanie zadośćuczynić obowiązkom przyjętym na siebie w zaproszeniu,
-
zapraszający nie wykonał zobowiązań wynikających z uprzednio wystawionego zaproszenia.
-
-
Unieważnienie wpisu do ewidencji zaproszeń powoduje utratę ważności zaproszenia.
-
Odmowa dokonania wpisu do ewidencji zaproszeń oraz unieważnienie wpisu następuje w formie decyzji.
-
W przypadku, gdy zapraszający nie wykonał zobowiązań wynikających z wystawionego zaproszenia, wojewoda określa w drodze decyzji wysokość kosztów poniesionych przez Skarb Państwa, związanych z pobytem cudzoziemca i opuszczeniem przez niego terytorium RP, które zapraszający zobowiązany jest pokryć. Koszty te podlegają egzekucji w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej należności pieniężnych.
-
Wniosek o wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń składa się na formularzu F-01/KIU-013 (Wniosek o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń).
-
Wniosek o wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń powinien zawierać:
-
dane osobowe zapraszanego cudzoziemca
-
nazwisko,
-
imię(imiona),
-
płeć,
-
datę i miejsce urodzenia,
-
obywatelstwo,
-
serię i numer dokumentu podróży,
-
miejsce stałego pobytu (państwo, miejscowość, ulica, numer domu, numer mieszkania),
-
stopień pokrewieństwa z zapraszającym,
-
-
wskazanie zamierzonego miejsca pobytu w Polsce,
-
cel przyjazdu do Polski,
-
zamierzony czas pobytu w RP,
-
dane zapraszającego:
-
imię,
-
nazwisko,
-
datę i miejsce urodzenia,
-
obywatelstwo,
-
adres zamieszkania,
-
zawód,
-
rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
lub-
nazwę firmy,
-
numer REGON,
-
siedzibę osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej.
-
-
-
Do wniosku o wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń należy dołączyć:
-
kserokopię strony paszportu zapraszanego cudzoziemca z jego danymi osobowymi (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia),
-
dokumenty potwierdzające możliwość wywiązywania się zapraszającego z przyjętego na siebie zobowiązania do pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w szczególności:
-
potwierdzające posiadane źródło dochodów lub własnych środków materialnych i ich wysokość,
-
tytuł prawny do lokalu, w którym cudzoziemiec będzie czasowo zameldowany (jeżeli zapraszający nie jest właścicielem tego lokalu, konieczna jest zgoda właściciela, współwłaściciela na czasowe zameldowanie cudzoziemca w formie pisemnego oświadczenia złożonego przed notariuszem lub pracownikiem Oddziału Obsługi Cudzoziemców),
-
-
do wglądu – dokument tożsamości zapraszającego.
-
-
Warunki materialne i mieszkaniowe zapraszającego powinny być adekwatne do określonego w zaproszeniu okresu pobytu osoby zapraszanej.
OPŁATA SKARBOWA (pobierana przy składaniu wniosku)
Za wpis zaproszenia do ewidencji zaproszeń – 27 zł
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Zgodnie z Kpa do 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – do 2 miesięcy.
SKŁADANIE ODWOŁAŃ OD DECYZJI
Pisemne odwołanie od decyzji o odmowie wpisania lub o unieważnieniu wpisania zaproszenia do ewidencji zaproszeń należy składać drogą pocztową lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Wojewódzkiego – w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Odwołania należy adresować do Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców za pośrednictwem Wojewody.