- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Przywrócenie terminu

    Różnice pomiędzy procedurami:
    W procedurze administracyjnej, podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku (w kodeksie postępowania administracyjnego określanego jako prośba) jest zainteresowany. Natomiast w procedurach cywilnej i sądowoadministracyjnej podmiotem tym jest strona.
    Inny jest też sposób liczenia terminu, w którym można wnieść wniosek o przywrócenie terminu. W postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym jest to siedem dni, podczas gdy w postępowaniu cywilnym tydzień.

    Poniżej opiszemy procedurę cywilną w zakresie przywrócenia terminu.

    Czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna z mocy prawa. Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Oznacza to, że formalnie do sądu musi zostać złożony wniosek o przywrócenie terminu w formie przewidzianej dla pism procesowych.
    Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

    Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.
    Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

    Niedopuszczalne jest przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński.

    Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE