- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaKRSRehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych

    Rehabilitacja zawodowa i społeczna oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych

    Dotychczas udzielana pomoc, która polegała na finansowaniu składek na ubezpieczenia społeczne zastąpiona zostanie refundacją składek – co oznacza – że pracodawca w celu ubiegania się o refundację zobowiązany zostanie do terminowego opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych w pełnej wysokości. Następnie po opłaceniu należnych składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pracodawca będzie mógł zwrócić się do Funduszu o ich refundację składając dwa rodzaje dokumentów miesięczne informacje o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, składkach na ubezpieczenie społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych oraz wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc. Powyżej wymienione dokumenty pracodawcy mogą składać w formie elektronicznej przez Internet – na zasadach analogicznych jak przy ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

    Pracodawcy dotychczas uprawnieni do finansowania składek na ubezpieczenie społeczne pracowników niepełnosprawnych zachowają swoje uprawnienia – zarówno pod względem podmiotowym, co oznacza, że zmienione przepisy obejmą grupę pracodawców aktualnie korzystających z tej formy pomocy, jak i przedmiotowym, co oznacza, że pomoc nadal dotyczyć będzie zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a jej wysokość nie ulegnie zmianie. Dlatego też z refundacji składek skorzystać będą mogli pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej, pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% oraz pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracodawcy, którzy są zarejestrowani w Funduszu w celu ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń nie będą musieli ponownie rejestrować się na potrzeby ubiegania się o refundację składek.
    Refundacja obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne przysługuje także osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą – na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota stanowiąca 60 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale oraz niepełnosprawnym rolnikom i rolnikom zobowiązanym do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników – w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne rolników – wypadkowej, chorobowej, macierzyńskiej oraz emerytalno-rentowej.
     
    Rejestracja osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą, nepełnosprawnych rolników i rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnych domowników oraz pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne (dotychczas nie zarejestrowanych w Funduszu) jest prowadzona  od 2 stycznia 2008 r. przez Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa, na podstawie zgłoszeń osobistych bądź dokonanych za pośrednictwem poczty. Również w styczniu 2008 r. na stronach internetowych Funduszu (www.pfron.org.pl w zakładce „SOD”) opublikowane zostały formularze zgłoszeniowe oraz zestawienia dokumentów niezbędnych do skutecznego zarejestrowania się. Ponadto od 15 stycznia 2008 r. Fundusz uruchomił specjalną infolinię pod numerem:  0801 233 554 gdzie beneficjenci mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące procesu rejestracji oraz wypełniania dokumentów koniecznych dla uzyskania refundacji składek.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE