Przedmiotem zaprojektowanych rozwiązań jest ustalenie sumy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zawieranych na rzecz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu realizujących zadania służbowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwach, w których terytorium zostało uznane w całości lub części za strefę działań wojennych na podstawie odrębnych przepisów lub na terytorium państwa lub ich części, którego obszar minister do spraw wewnętrznych moc rozporządzenia objął obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia – z uwagi na zagrożenia atakami terrorystycznymi, niepokojami społecznymi, przestępczością kryminalną lub katastrofami naturalnymi.
Suma ubezpieczeń została określona, biorąc pod uwagę zastrzeżenia wskazujące, iż nie może być ona mniejsza niż świadczenie określone w art. 61 ustawy z dnia 16 marca 201 roku o Biurze Ochrony Rządu, w którym ustawodawca odsyła do ustawy z dnia 16 grudnia 1972 roku o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji. Mając powyższe na uwadze – bez dokonywania rozróżnienia czy rzeczone ubezpieczenie dotyczyć ma funkcjonariusza realizującego zadania poza granicami w strefie działań wojennych, czy też w warunkach określonych w art. 60a ust. 2 ustawy, czyli na terytorium państw lub ich części, poza granicami Rzeczypospolitej Polskie ustalono, że suma ubezpieczenia na wypadek śmierci funkcjonariusza nie może być niższa niż kwota stanowiąca pięciokrotność dwunastomiesięcznego przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu za rok ubiegły. Podstawę określenia przedmiotowej sumy stanowić ma zasada wyrażona w powyżej przytoczonej ustawie o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających ze służbą w Policji, sprowadzająca się do określenia odszkodowania w odniesieniu do dwunastomiesięcznego uposażenia funkcjonariusza BOR.
Z uwagi na wartościowanie świadczeń odszkodowawczych należnych funkcjonariuszowi BOR w związku z doznanym wypadkiem lub chorobą zrezygnowano z rzeczonego wartościowania przyjęto, że sumę ubezpieczenia będzie stanowić pięciokrotność przeciętnego dwunastomiesięcznego uposażenia funkcjonariuszy BOR. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia ustalono w oparciu o treść art. 90 ust. 3 ustawy o BOR, zgodnie z tą norą prawną przeciętne wynagrodzenie funkcjonariusza BOR za ubiegły rok – 2007 – stanowi kwota 3328,44 zł.
Zgodnie z art. 4 projektowanego rozporządzenia, ma ono wejść w życie z dniem ogłoszenia. Taką date podyktowała konieczność zagwarantowania funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu, którzy realizują zadania służbowe poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zawieranych przez Szefa BOR. Świadczenia w roku 2008 będą finansowane ze środków przewidzianych w budżecie Biura Ochrony Rządu w wysokości 120 tyś zł.