Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemiec, który wjeżdża na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres pobytu nieprzekraczający 3 dni powinien posiadać środki finansowe na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości co najmniej 300 złotych bądź równowartość tej kwoty w walutach obcych. Natomiast, gdy cudzoziemiec wjeżdża na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres pobytu powyżej 3 dni powinien posiadać środki finansowe na pokrycie powyżej wymienionych kosztów – w wysokości, co najmniej 100 złotych na każdy dzień pobytu albo równowartość tej kwoty w walutach obcych. Dokumentami, które mogą potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdu i wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są czek podróżny lub karta kredytowa, zaświadczenie o posiadaniu środków płatniczych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wysokości nie mniejszej niż kwoty odnoszące się do okresu pobytu – potwierdzone pieczęcią i podpisem upoważnionego pracownika tego banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, wystawione najpóźniej na miesiąc przed przekroczeniem granicy. Dokumentem takim jest również oryginał zaproszenia, o którym jest mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach. Natomiast jeśli chodzi o dokumenty, potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą być bilet uprawniający do podróży do kraju pochodzenia lub innego państwa, bądź dokument uprawniający do używania posiadanego środka transportu. Dodatkowo obcokrajowiec, który wjeżdża na terytorium Polski powinien posiadać środki finansowe na pokrycie leczenia – w kwocie co najmniej 300 zł na każdy dzień pobytu, bądź jej równowartość w walutach obcych. Cudzoziemiec może poświadczyć posiadanie takich środków finansowych poprzez przedłożenie oryginału zaproszenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku cudzoziemca wjeżdżającego na terytorium Polski, który jest uczestnikiem imprezy turystycznej, obozu młodzieżowego, zawodów sportowych, ma opłacone koszty pobytu w Polsce, bądź przyjeżdża do placówki leczniczo – sanatoryjnej powinien posiadać kwotę co najmniej 20 złotych na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 100 złotych, oraz kwotę co najmniej 300 złotych na pokrycie kosztów leczenia na każdy dzień pobytu albo ich równowartość w walutach obcych.
Rozporządzenie przewiduje również sytuacje cudzoziemców, którzy wjeżdżają na terytorium Polski w celu podjęcia lub kontynuowania studiów bądź uczestniczenia w badaniach naukowych lub szkoleniach. W takiej sytuacji cudzoziemiec powinien posiadać kwotę 1.600 złotych albo jej równowartość w walutach obcych na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia przez okres pierwszych 2 miesięcy pobytu na tym terytorium oraz kwotę 300 złotych albo jej równowartość w walutach obcych na pokrycie kosztów leczenia na każdy dzień pobytu przez okres miesiąca od dnia wjazdu na to terytorium. Należy podkreślić, iż w sytuacji gdy cudzoziemiec wjeżdżający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza posiadanie środków finansowych w walucie obcej, do przeliczenia jej na walutę polską stosuje się średni kurs tej waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym wjazd cudzoziemca na to terytorium.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl