Głównym celem wejścia w życie tego rozporządzenia jest wskazanie źródeł finansowania nagród i zapomóg przyznawanych przez Ministra Obrony Narodowej żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w instytucjach cywilnych oraz w jednostkach organizacyjnych, dla których jest on organem założycielskim i jednostkach organizacyjnych przez niego nadzorowanych, niebędących jednostkami budżetowymi. Z uwagi na fakt, iż osiągnięcie wskazanego wyżej celu jest możliwe jedynie przez nadanie nowego brzmienia kilku jednostkom redakcyjnym obowiązującego rozporządzenia, koniecznym było opracowanie całego projektu, a nie dokumentu zmierzającego tylko do jego nowelizacji. Poza wymienioną wyżej problematyką, rozwiązania zawarte w rozporządzeniu stanowią powtórzenie regulacji istniejących w dotychczas obowiązującym akcie wykonawczym.
Kompetencje Ministra Obrony Narodowej w zakresie przyznawania należności pieniężnych dla wskazanej wyżej grupy żołnierzy zawodowych zostały zamieszczone w art. 104 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z późn. zm.) oraz w art. 7 ust. 2 pkt 3, w związku z art. 4 ust. 1, ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 179, poz. 1750 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1242). Żaden z dotychczasowych przepisów nie wskazał źródeł finansowania nagród i zapomóg przyznawanych przez Ministra Obrony Narodowej żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych innych niż jednostki wojskowe będące państwowymi jednostkami budżetowymi. Zgodnie z rozporządzeniem w ramach środków budżetowych części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Obrony Narodowej utworzony zostaje fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych, bez względu na miejsce pełnienia przez nich zawodowej służby wojskowej. Wysokość tego funduszu wynosi 2,5% – planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia żołnierzy zawodowych. Z kolei w ramach środków finansowych jednostek wojskowych niebędących państwowymi jednostkami budżetowymi tworzy się fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową w tych jednostkach. Wysokość tego funduszu wynosi od 1,0 % do 2,5 % – planowanych na dany rok kalendarzowy środków na uposażenia żołnierzy zawodowych. Wysokość funduszu może być podwyższona przez Ministra Obrony Narodowej w ciągu roku kalendarzowego o niewykorzystane środki na uposażenie i dodatkowe uposażenie roczne żołnierzy zawodowych oraz pozostawiona do jego dyspozycji.
Nowa regulacja zapewnia możliwość finansowania nagród i zapomóg przyznawanych przez Ministra Obrony Narodowej wszystkim żołnierzom zawodowym. Źródłem finansowania omawianych należności pieniężnych były pozostawione do dyspozycji Ministra Obrony Narodowej środki funduszu na nagrody i zapomogi.