- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze podatkoweZasady postępowania urzędów celnych przy zatrzymywaniu wyrobów

    Zasady postępowania urzędów celnych przy zatrzymywaniu wyrobów

    Niniejsze rozporządzenie ma na celu zapewnienie skuteczności stosowania rozporządzenia Rady (EWG) nr 339/93 z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie kontroli zgodności z przepisami w sprawie bezpieczeństwa produktów przywożonych z państw trzecich. Rozporządzenie z dnia 12 lutego 2008 r. było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie działań podejmowanych w związku z zatrzymaniem wyrobów co, do których istnieją uzasadnione okoliczności wskazujące, że nie spełniają one zasadniczych wymagań (Dz. U. Nr 87, poz. 813), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2008 r. na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 249, poz. 1834). W stosunku do poprzednich zapisów zrezygnowano z odrębnego przepisu o zatrzymywaniu zabawek przez urząd celny z powodu braku właściwego oznakowania lub dokumentacji. Urząd celny w przypadku zatrzymania zabawek postępuje tak samo jak w przypadku innych wyrobów.

    Organ celny zobowiązany jest do potwierdzenia protokołem zatrzymania wyrobów na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 339/93 z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie kontroli zgodności z przepisami w sprawie bezpieczeństwa produktów przywożonych z państw trzecich (Dz. Urz. WE L 40 z 17.02.1993, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 12, str. 3-6, z późn. zm.).  Protokół zatrzymania podpisują organ celny i zgłaszający lub jego przedstawiciel, obecny przy czynnościach zatrzymania. W sytuacji, gdy osoba obecna przy czynnościach zatrzymania odmówi podpisania protokołu, organ celny umieszcza w protokole adnotację o przyczynach odmowy podpisania protokołu. Protokół zatrzymania należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się zgłaszającemu lub jego przedstawicielowi, a drugi dołącza się do akt sprawy.

    Wniosek organu celnego o wydanie opinii przez organ wyspecjalizowany powinien być przesłany niezwłocznie do właściwego organu wyspecjalizowanego telefaksem, za pomocą poczty elektronicznej lub za pośrednictwem placówki pocztowej operatora publicznego. Powinien on zawierać dane o wyrobie: określenie rodzaju wyrobu, dokładna nazwa wyrobu, znak towarowy, typ/numer modelu, rodzaj zasilania, wymiar i opis wyrobu oraz jego opakowanie, fotografia lub rysunek wyrobu, kod taryfy celnej, kraj pochodzenia wyrobu, oraz dane o producencie: nazwa i adres producenta, eksportera, importera oraz upoważnionego przedstawiciela. We wniosku powinny znajdować się również zasadnicze wymagania: rodzaj wymagania oraz na jakiej podstawie stwierdzono niespełnienie wymagań (opisowa informacja przyczyn zakwestionowania wyrobu, rodzaj stwierdzonych nieprawidłowości itp.) oraz inne wymagania – analogicznie jak do zasadniczych wymagań: rodzaj wymagania oraz na jakiej podstawie stwierdzono niespełnianie innych wymagań (opisowa informacja przyczyn zakwestionowania wyrobu, rodzaj stwierdzonych nieprawidłowości itp.), a także dane urzędu celnego: nazwa i adres urzędu celnego, pieczęć urzędu celnego, imię i nazwisko oraz podpis funkcjonariusza celnego lub pracownika sporządzającego wniosek, data wystawienia wniosku.

    W terminie 3 dni roboczych od dnia zatrzymania wyrobów organ wyspecjalizowany musi wydać opinię w sprawie spełniania przez wyrób zasadniczych lub innych wymagań lub występuje do organu celnego z wnioskiem o pobranie próbek wyrobów, określając ilość i sposób ich pobrania. Następnie opinię stwierdzającą, że wyrób nie spełnia zasadniczych lub innych wymagań, organ wyspecjalizowany przekazuje niezwłocznie do wiadomości Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po otrzymaniu opinii stwierdzającej, że wyrób nie spełnia zasadniczych lub innych wymagań, organ celny dokonuje adnotacji w sposób trwały i widoczny, na wszystkich dokumentach towarzyszących wyrobowi. Po dokonaniu adnotacji upoważniony funkcjonariusz celny lub pracownik przystawia na dokumentach towarzyszących wyrobowi okrągłą pieczęć urzędu celnego, wpisuje datę i składa podpis, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.

    ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA (więcej szczegółów – http://www.serwisprawa.pl/zlec-sprawe-adwokatowi).

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE