- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGiełdaKto musi dbać o stan budynku?

    Kto musi dbać o stan budynku?

    Kontrola stanu technicznego
    Przynajmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku powinien przeprowadzać kontrolę stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Taka kontrola ma na celu wyeliminowanie jakiegokolwiek zagrożenia dla życia ludzkiego. Dotyczy to budynków o powierzchni zabudowy poniżej 2.000 m2 oraz o powierzchni dachu mniejszej niż 1.000 m2. W przypadku budynków przekraczających powyższą wielkość konieczne jest przeprowadzenie tej kontroli co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada każdego roku. Ponadto każdy budynek, co najmniej raz na 5 lat, powinien być poddawany kontroli okresowej. W szczególności zobowiązane osoby muszą sprawdzić stan techniczny budynku, jego przydatność do użytkowania, estetykę oraz jego otoczenie. Należy również skontrolować sprawność instalacji elektrycznej i piorunochronnej. Okresowych kontroli elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu nie muszą dokonywać właściciele i zarządcy domów jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego, letniskowego oraz budynków, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę. Oczywiście ani właściciel ani zarządca nie mogą przeprowadzać takich kontroli sami. Takie kontrole mogą  bowiem przeprowadzać osoby posiadające uprawnienie budowlane w odpowiedniej specjalności lub też osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, w przypadku instalacji gazowych, elektrycznych, piorunochronnych, czy przewodów kominowych. W przypadku, gdy w trakcie kontroli zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości, wówczas właściciel lub zarządca budynku mają obowiązek usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.Przechowywanie dokumentacji budynku
    Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany przechowywać przez cały okres jego istnienia dokumentację budowy i dokumentację podwykonawczą, dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, instrukcje obsługi i eksploatacji instalacji i urządzeń związanych z tym budynkiem oraz opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania.


    Książka obiektu

    Obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku jest także prowadzenie książki obiektu. Jest to dokument, w którym należy umieszczać zapisy dotyczące przeprowadzanych, w okresie użytkowania budynku, badań i kontroli stanu technicznego, remontów, czy przebudowy. Obowiązek ten nie obejmuje właścicieli i zarządców domów jednorodzinnych, obiektów budownictwa zagrodowego, letniskowego oraz budynków, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę.


    Sankcje karne

    Warto pamiętać, że właściciel lub zarządca, który nie spełnia obowiązku utrzymania budynku w należytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa w jego użytkowaniu, podlega karze nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, o wartości od 10,-zł do 2.000,-zł jedna. W stosunku do takich osób może zostać także orzeczona kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE