Spis treści
Nowa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku
Po długotrwałych pracach legislacyjnych, 4 września 2023 r., prezydent podpisał nową ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku. Celem ustawy jest usprawnienie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz przygotowania i realizacji inwestycji, szczególnie tych liniowych.
Zmiany wprowadzone przez nową ustawę
Nowelizacja dotyczy głównie ustawy z 2008 r. Wprowadza szereg zmian, które mają na celu usprawnienie procesów inwestycyjnych i zwiększenie ochrony środowiska. Kluczowe zmiany to:
- Inwestycje strategiczne: wprowadza skrót „inwestycje strategiczne” dla obszernego katalogu przedsięwzięć prowadzonych na podstawie ustaw.
- Ocena oddziaływania na środowisko: umożliwia przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
- Procesy inwestycyjne: wyłącza z obowiązku badania zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla urządzeń infrastruktury technicznej objętych pracami budowlanymi w celu usunięcia kolizji z planowaną do realizacji inwestycją strategiczną.
Wpływ nowej ustawy na procesy inwestycyjne
Nowa ustawa ma na celu usprawnienie procesów inwestycyjnych. Umożliwia to przede wszystkim wprowadzenie skrótu „inwestycje strategiczne”. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli szybciej i łatwiej realizować swoje projekty.
Ochrona środowiska a nowa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku
Nowa ustawa wprowadza również zmiany mające na celu zwiększenie ochrony środowiska. Wprowadza obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. To ważny krok w kierunku zwiększenia ochrony naszego środowiska naturalnego.
Podsumowując, nowa ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku wprowadza szereg zmian, które mają na celu usprawnienie procesów inwestycyjnych i zwiększenie ochrony środowiska. Jest to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony naszego środowiska naturalnego.