- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo samorządoweUstawa o pomocy społecznej: nowe formy wsparcia i regulacje od 4 sierpnia...

    Ustawa o pomocy społecznej: nowe formy wsparcia i regulacje od 4 sierpnia 2023 r.

    Zmiana ustawy o pomocy społecznej

    Prezydent podpisał nową ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Ustawa wprowadza nowe formy wsparcia i regulacje Najważniejsze z nich to:

      • Mieszkania treningowe i wspomagane – Osoby pełnoletnie, które z powodu trudnej sytuacji życiowej, wieku, niepełnosprawności lub choroby potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, mogą skorzystać z nowych form wsparcia mieszkań treningowych i wspomaganych. Te formy zastępują dotychczasowe mieszkania chronione, dając możliwość bardziej indywidualnego i skierowanego wsparcia.
      • Usługi sąsiedzkie – to nowa forma realizacji usług opiekuńczych. Mają one zaspokoić potrzeby osób, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie muszą być realizowane przez specjalistyczną kadrę.
      • Wsparcie krótkoterminowe – to usługi świadczone w formie opieki całodobowej lub dziennej przez dom pomocy społecznej. Osoby, która ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają doraźnej pomocy, otrzymają takie wsparcie.
      • Zmiana kryterium dochodowego – podwyższenie kwoty kryterium dochodowego branego pod uwagę do ustalania wysokości zasiłku stałego.
      • Prowadzenie rejestru zgłoszeń o zdarzeniach nadzwyczajnych – obowiązek ten nałożono na kierowników lub dyrektorów domów pomocy społecznej oraz podmioty prowadzące placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
      • Zmiany w udzielaniu zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej – po uprzednim cofnięciu zezwolenia, podmiotowi będzie wydawana ponowna decyzja na czas określony – 1 roku.

    Konsekwencje dla obywateli i przedsiębiorców

    Dla obywateli nowe regulacje oznaczają przede wszystkim lepsze dostosowanie form wsparcia do ich indywidualnych potrzeb. Dla przedsiębiorców działających w sektorze opieki społecznej oznacza to konieczność dostosowania się do nowych regulacji i standardów.

    Czy jest coś jeszcze, co powinniśmy wiedzieć?

    Tak! Ważne jest również to, że zmiana nazwy „mieszkanie chronione” na „mieszkanie treningowe” i „wspomagane” spowodowała konieczność wprowadzenia zmian do innych aktów prawnych zawierających te określenia. Z tego powodu warto śledzić również ewentualne zmiany w innych ustawach wynikające z tej nowelizacji.

    Kiedy zmiana ustawy o pomocy społecznej wejdzie w życie?

    Zgodnie z informacjami zawartymi w ustawie większość jej postanowień wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Niektóre przepisy będą jednak obowiązywały od dnia 1 stycznia 2024 r.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE