Książka została wydana jako dzieło z serii wydawniczej Metodyki która charakteryzuje się rozwiązaniem na rynku wydawniczym przyjętym przez wydawcę polegającym na prezentowaniu wzorca czynności w sprawach cywilnych który powinno wypełniać zachowanie każdego profesjonalnego pełnomocnika występującego w sądowym postępowaniu cywilnym w imieniu klienta. Zamierzonym i wprost wyartykułowanym w przedmowie do pracy przez samego autora było stosowne ograniczenie swoich wypowiedzi jedynie do kwestii praktycznych. Prezentowane poglądy doktryny zostały ograniczone do niezbędnego minimum co zdecydowanie wpłynęło na wartość publikacji czyniąc ją bardziej przejrzystą. Opisana publikacja stanowi kontynuację poprzednich publikacji albowiem jest to jej wydanie trzecie, które zostało przez autora uzupełnione w związku z zachodzącymi zmianami w powszechnie obowiązujących przepisach prawa.
Książka ta posiada twardą, elegancką okładkę o bardzo prostej acz charakterystycznej kolorystyce przyjętej przez wydawcę dla tej serii wydawniczej. Ustalony układ graficzny stron zapewnia wgląd w ich treść, a przyjęty przez wydawcę format stron przesądza o tym, że publikacja jest niezwykle ergonomiczną książką. Przytaczanie poglądów orzecznictwa jest wyraźnie oddzielone od pozostałej treści co pozwala na uniknięcie uciążliwego dla czytelnika ustalania które wypowiedzi pochodzą od autora a które stanowią tylko cytaty judykatury. Nierzadko bowiem się zdarza w publikacjach prawniczych, że cytowanie poglądów orzecznictwa czy też doktryny prawa nie jest wystarczająco rozgraniczone. Sprowadza to na czytelnika konieczność dodatkowe analizy treści wypowiedzi noszącej w skrajnych przypadkach cechy wykładni jakiej poddawane są przepisy prawa. Natomiast zastosowanie takiego podziału oraz języka autora cechującego się prostotą i precyzją wypowiedzi w prezentowanej publikacji, zapewnia czytelnikowi niezwykłą jasność przekazu wiadomości zawartych w publikacji.
Dochodząc do oceny zawartości merytorycznej dzieła to podkreślić należy staranne usystematyzowanie materii objętej w omawianej publikacji. W szczególności dotyczy to kwestii kompleksowości przedmiotu publikacji, gdyż autor dokonuje wykładni przepisów powszechnie obowiązującego prawa, prezentuje przy tym w wyodrębnionym fragmencie przyjętą linię orzecznictwa oraz ewentualne odstępstwa od tej linii, czy też zgłaszane postulaty pod adresem wykładni dokonanej przez orzecznictwo. Dotychczasowe publikacje dostępne na rynku nie dorównywały pod tym względem rzeczonej publikacji i prezentowały wielość wypowiedzi często ze sobą sprzecznych. W ten sposób czytelnik, zwłaszcza mniej obeznany z materią będącą przedmiotem opracowania, miał poważne trudności z ustaleniem dominującej linii orzeczniczej tudzież dominujących poglądów doktryny. W dziele trudno przy tym odnaleźć jakikolwiek bardziej rozważania teoretycznoprawne co stanowi niewątpliwie jego zaletę. Trzeba bowiem mieć na względzie charakter tej publikacji oraz grupę zawodową do której publikacja została docelowo skierowana – prawników rozpoczynających zawodową działalność lub mających niewielkie doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Dlatego też treść publikacji znajduje się w odpowiedniej proporcji do prezentowanych przez czytelników doświadczenia zawodowego i potrzeb, do których przede wszystkim została on skierowana. Nie należy jednak ograniczać kręgu podmiotów, do których jest skierowana albowiem także doświadczeni praktycy odnajdą w publikacji wiele cennych treści przydatnych do prawidłowego wykonywania swoich zawodów jak również studenci prawa zaznajamiając się z jej treścią dostąpią możliwości pełnego zrozumienia treści przepisów prawa.
Podsumowując recenzowana publikacja p.t.: Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych. autorstwa Henryka Pietrzkowskiego z serii wydawniczej: Metodyki wydawnictwa LexisNexis Polska Spółka z o.o. Warszawa, wydanie trzecie; 2013r., stanowi niezwykle ważną pozycję na rynku publikacji prawniczych i zarazem niezbędną publikację dla prawników praktyków. Biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę wykształconą przez profesjonalnych prawników, znacznie odbiegającą od zaprezentowanego w publikacji wzorca, to należałoby uznać ją za lekturę obowiązkową dla większości osób trudniących się zawodowo wykonywaniem czynności za inne osoby. Prezentowana pozycja dla wielu praktyków będzie wartościową wskazówką i w sposób bardzo klarowny wskaże jedynie słuszny kierunek postępowania. W konsekwencji publikację tę należy gorąco polecić każdemu prawnikowi praktykowi zawodowo występującemu w imieniu swojego mocodawcy przeciwko innym podmiotom na drogę postępowania cywilnego.
Jarosław Olejarz – Radca prawny