- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaUmowypracowniczeŁatwiej założyć spółdzielnię - projekt nowelizacji ustawy w sejmie

    Łatwiej założyć spółdzielnię – projekt nowelizacji ustawy w sejmie

    Z bieżących doświadczeń wynika, iż wymóg, aby spółdzielnię tworzyło, co najmniej 10 osób stanowi istotne utrudnienie w praktycznej realizacji założonych celów gospodarczych. Ten uzasadniony wymóg w poprzednich okresach, dziś gdy działalność gospodarczą mogą podejmować i prowadzić pojedyncze osoby bądź jednoosobowe spółki, nie powinien mieć znaczenia decydującego. Z tych też przyczyn np. w spółdzielniach produkcji rolnej oraz w spółdzielniach socjalnych, ustawodawca słusznie zdecydował o obniżeniu tej granicy.

    Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy liczba założycieli spółdzielni nie będzie mogła być mniejsza od 5 – w przypadku, gdy założycielami są osoby fizyczne, natomiast 3 – gdy założycielami są osoby prawne. Według projektodawców przyjęcie stworzy warunki dla integracji społecznej i zawodowej, zwłaszcza w obszarach dotkniętych bezrobociem, gdzie nie istnieją liczące się szanse na utrzymanie wieloosobowych struktur organizacyjnych. Będzie także podnosił wiarygodność przedsiębiorstwa wobec potencjalnych odbiorców jego produktów lub usług w stosunku do przedsiębiorców działających pojedynczo. Stworzy dalej idące możliwości finansowania działalności ze środków własnych członków, ze względu na zdolności kredytowe.
     

    Wejście w życie zaprojektowanej zmiany ustawy niewątpliwie będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność polskiego udziału na wspólnym rynku Unii Europejskiej. Spółdzielnie są ważnym elementem gospodarki rynkowej, czego przykładem jest ogromny udział spółdzielni w wielu sektorach gospodarki na całym świecie, również w krajach o najwyżej rozwiniętej gospodarce rynkowej: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, a zwłaszcza w państwach Unii Europejskiej. Spółdzielnie zyskują siłę w negocjacjach na coraz bardziej konkurencyjnych i skoncentrowanych rynkach. Spółdzielnie są aktywnymi uczestnikami rynku pomiędzy siłami globalizacji a lokalną działalnością gospodarczą.

    Proponowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Projektowana nowelizacja przewiduje też przepis przejściowy, zgodnie z którym do czasu zarejestrowania zmian statutów spółdzielni postanowienia dotychczasowych statutów pozostaną w mocy.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE