- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo cywilnePrzemoc w rodzinie, a Niebieskie Karty

    Przemoc w rodzinie, a Niebieskie Karty

    W zarządzeniu określono sposoby podejmowania czynności oraz metody i formy wykonywania zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie pod nazwą procedura „Niebieskie Karty”. Fundamentalną zmianą wprowadzoną w nowym zarządzeniu jest określenie rzeczywistych obszarów działań Policji podejmowanych wobec przemocy w rodzinie, a nie tych związanych z realizacja interwencji. Wprowadzono obowiązek sporządzania przez policjantów „Notatki urzędowej o przemocy w rodzinie – w sytuacji przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie oraz zobowiązano policjantów do wdrażania procedury podczas wykonywania innych czynności służbowych, takich jak np. przeprowadzania innych interwencji niż interwencja domowa wobec przemocy w rodzinie, przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie, rozmowy z ofiara przemocy, która zgłosiła sie do jednostki Policji, obchodu rejonu służbowego.

    Zgodnie z nowym zarządzeniem, policjanci będą wypełniali „Niebieska Kartę” nie tylko podczas interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie, ale również podczas wykonywania innych czynności służbowych, jeśli jednocześnie zostaną spełnione dwa warunki: policjant uzyska informacje o przemocy w rodzinie lub będzie miał podejrzenie jej występowania oraz konieczne będzie udzielenie pomocy jej ofiarom. Ma to na celu zapewnienie ofiarom przemocy możliwości uzyskania pomocy w każdej sytuacji, gdy tego potrzebują, a nie tylko w konsekwencji przeprowadzonej interwencji. Ponadto zobowiązano prowadzącego procedurę „Niebieskie Karty’ do przekazywania materiałów innym właściwym w danych sprawach komórkom organizacyjnym Policji – np. komórkom właściwym w sprawach nieletnich i patologii, komórkom prowadzącym postępowanie przygotowawcze – w przypadku, gdy zebrane materiały postępowanie takie uzasadniają, zobowiązując jednocześnie do przekazywania informacji zwrotnych. Takie rozwiązanie zapewni pełną wymianę i przepływ informacji pomiędzy komórkami organizacyjnymi Policji, co stanowi bezwzględny warunek skutecznej realizacji działań podejmowanych wobec danej rodziny w ramach procedury, a tym samym pozwoli na zapewnienie ochrony ofiarom.

    Aktywne włączenie się Policji w działania systemowe na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wynika nie tylko z obowiązków nałożonych ustawą o Policji oraz Priorytetów komendanta głównego Policji, ale również programów krajowych, takich jak m.in. Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Rządowego Programu "Razem bezpieczniej", Pilotażowego Krajowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw oraz uregulowań międzynarodowych zawartych w Konwencjach i zaleceniach przedstawicieli organów międzynarodowych.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE