- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznessprawy administracyjneUrząd Zamówień Publicznych

    Urząd Zamówień Publicznych

    Dokumenty niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia postępowania szczegółowo określa rozporządzenie z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (dalej: rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów).

     

    W celu potwierdzenia, że wykonawca mający siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej posiada uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności – zamawiający może żądać dokumentów wystawionych przez organy państwa pochodzenia wykonawcy.

    A zatem wykonawca musi przedstawić dokumenty wystawione zgodnie ze swoim prawem krajowym, potwierdzające, że:

    1. nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
    2. nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
    3. nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie.

    Ponadto, celem sprawdzenia, czy wykonawca zagraniczny nie podlega wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający powinien zażądać zaświadczenia właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4–8 ustawy Prawo zamówień publicznych. Chodzi tu o zaświadczenie potwierdzające brak prawomocnego skazania za następują­ce rodzaje przestępstw:

    1. popełnione w związku z po­stępowaniem o udzielenie zamówienia;
    2. przeciwko prawom osób wy­konujących pracę zarobko­wą;
    3. przeciwko środowisku;
    4. przekupstwo;
    5. przeciwko obrotowi gospo­darczemu lub inne popełnio­ne w celu osiągnięcia korzy­ści majątkowych;
    6. skarbowe;
    7. udział w zorganizowanej gru­pie albo związku mających na celu popełnienie prze­stępstwa lub przestępstwa skarbowego.

    Niezależnie od wyżej wymienionych dokumentów wykonawca zarówno krajowy, jak i zagraniczny, stosownie do art. 44 ustawy Prawo zamówień publicznych, zobowiązany jest przedstawić oświad­czenie, w którym potwierdza, że nie zachodzą w stosunku do niego żadne okoliczności eliminujące go z ubiegania się o zamówienie publiczne.

    Jeżeli zamawiający poweźmie wątpliwości co do treści dokumentu złożonego przez zagranicznego wykonawcę, może zwrócić się z wnioskiem o udzielenie niezbędnych informacji dotyczących przedłożonego dokumentu do właściwych organów miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

    Podstawa prawna:

    • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 ze zm.)
    • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 1964.16.93 ze zm.)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz. U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1795)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226, poz. 1817)
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE