Spis treści
Najważniejsze informacje na temat edukacji prawniczej
Adwokat i radca prawny, a oprócz tego notariusz, sędzia, komornik i prokurator muszą ukończyć studia prawnicze. Trwają one 5 lat, a ich zwieńczeniem jest przyznanie tytułu magistra prawa. Taka osoba staje się zatem prawnikiem. Oznacza to, że zdobyła wiedzę teoretyczną z zakresu prawa, jednak nie może reprezentować innych osób przed urzędami i sądami. Nie jest zatem profesjonalnym pełnomocnikiem. Część osób świadomie rezygnuje z dalszej edukacji, poprzestając na ukończeniu studiów prawniczych i podejmując się pracy np. w działach prawnych korporacji, jako asystenci sędziów lub sekretarze sądowi. Mogą także świadczyć usługi doradztwa podatkowego.
Absolwenci, którzy chcą kontynuować edukację, aby móc w przyszłości reprezentować swoich klientów, muszą złożyć wniosek o odbycie aplikacji. Może być to aplikacja radcowska lub adwokacka, a także notarialna, sędziowska lub komornicza. Konieczne jest też zdanie egzaminu wstępnego. W przypadku aplikacji radcowskiej i adwokackiej trzeba przygotować się na kolejne 3 lata nauki. W tym czasie odbywają się także praktyki, które organizuje kancelaria adwokatów i radców prawnych. Oprócz tego konieczne jest zaliczenie egzaminów wewnętrznych przewidzianych w programie aplikacji. Ostatnim etapem jest egzamin zawodowy. Jego zdanie oznacza wpis na odpowiednią listę oraz uzyskanie tytułu.
Adwokaci a radcy prawni – najważniejsze różnice
Opisany wyżej system edukacji jednoznacznie wskazuje, że każdy adwokat i radca prawny jest prawnikiem, jednak nie każdy prawnik jest profesjonalnym pełnomocnikiem. Pozostaje jednak pytanie czym różnią się od siebie obie profesje?
- Pierwsza różnica dotyczy przynależności do samorządu zawodowego. W praktyce adwokaci podlegają pod właściwą miejscowo okręgową radę adwokacką, zaś radcy prawni pod właściwą miejscowo izbę radców prawnych.
- Kluczowa różnica dotyczy możliwości zawodowych. Osoby, które ukończyły aplikację adwokacką mogą pracować wyłącznie w kancelarii. Może być to własna kancelaria adwokacka lub prowadzona w ramach spółki. Jeśli chodzi o radców prawnych, mają dużo więcej opcji. Może zatrudniać ich kancelaria podatkowa, banki, urzędy miasta oraz urzędy gminy. Oprócz tego znajdą pracę w działach prawnych korporacji oraz w sądzie jako referendarze sądowi. Oczywiście mogą także otworzyć własną kancelarię. Wielu radców prawnych ma kilka źródeł zarobku, łącząc prowadzenie własnej działalności z pracą w zewnętrznych firmach.
Należy zaznaczyć, że adwokaci i radcy prawni mają takie same uprawnienia. Oznacza to, że w razie pojawienia się problemu prawnego można udać się do wybranego profesjonalnego pełnomocnika. Zarówno kancelaria radców prawnych, jak i kancelaria adwokacka zatrudnia specjalistów, którzy reprezentują klienta przed sądem w sprawach cywilnych, karnych i administracyjnych. Oprócz tego mogą reprezentować go przed urzędami oraz organami władzy. Obecnie Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, w których występuje dualizm zawodów prawniczych. W przyszłości być może dojdzie do połączenia obu profesji w jedną.