- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesKiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty i na jakiej podstawie prawnej można...

    Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty i na jakiej podstawie prawnej można je oprzeć?

    Kiedy jest odpowiedni moment na to, aby wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty?

    Na wstępie warto nadmienić, że wezwanie nie rodzi jakichkolwiek skutków prawnych, jest natomiast pierwszym krokiem do odzyskania należności, pełni funkcje informacyjną, przypominającą i powinno stanowić dla dłużnika mobilizację do uregulowania długu.

    W polskim prawie nie zostały wskazane konkretne terminy, określające, kiedy powinniśmy wysłać wezwanie do dłużnika. Wezwanie można wysłać do kontrahenta zwlekającego z zapłatą już w dniu następującym po wyznaczonym terminie zapłaty, a więc wierzycielowi przysługuje prawo do wysłania wezwania wtedy, gdy roszczenie zyska status wymagalnego, co oznacza, że wierzyciel może wysłać pismo wtedy, gdy dojdzie do przekroczenia terminu płatności.

    Im szybciej wyślemy wezwanie, tym szybciej dłużnik dowie się o tym, że nie pozostajemy bierni i będziemy dążyć do skutecznego odzyskania naszej gotówki.


    A co z podstawa prawną?

     

    Podstawą wysłania wezwania będzie istniejący stosunek prawny, z którego powstał obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej. W takim przypadku udowodnieniu roszczenia będzie służyć zawarta umowa, faktura, protokół wykonania, odbioru itp. Podstawą będzie także określone zdarzenie np.: wyrządzenie szkody lub orzeczenie sądu zobowiązujące do określonego działania.

     

     Jeżeli termin spełnienia świadczenia został określony, będzie ono wymagalne z momentem pierwszego dnia opóźnienia się dłużnika względem ustalonego terminu.

    W przypadku, gdy termin spełnienia świadczenia nie jest określony, podstawę prawną będzie stanowić art. 455 Kodeksu cywilnego, który określa sposób ustalenia terminu spełnienia świadczenia:
     

    „Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.”

    W tym przypadku wezwanie do zapłaty prowadzi do wymagalności roszczenia, gdy termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony.

     

    Podstawę prawną stanowić może również art.  476 KC:

    „Dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

    W powyższej sytuacji mamy podstawę do naliczania odsetek za zwłokę w przypadku, gdy nie ma oznaczonego terminu spełnienia świadczenia. Po upłynięciu terminu zawartego w wezwaniu do zapłaty można zacząć naliczać odsetki za zwłokę.  

     

    Przy określeniu podstawy prawnej warto zwrócić również uwagę na art. art. 187 § 1 pkt 3, który informuje, że pozew powinien zawierać „informację czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku, gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.” Tak więc wierzyciel wysyłając do dłużnika wezwanie do zapłaty realizuje powyższy obowiązek i nie naraża się w przypadku składania pozwu do sądu na ewentualne braki formalne, które musiałby uzupełnić, gdyby nie podjął się polubownego rozwiązania sporu.

    Niezależnie od tego czy określiliśmy termin spełnienia świadczenia czy nie, wezwanie do zapłaty ma przypomnieć dłużnikowi, o długu który powinien uregulować. Ma też za zadanie pokazać mu możliwe konsekwencje niedokonania spłaty zaległości i stanowi wstęp do odzyskania długu.

    Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów

    Jeśli zależy znam na właściwym przygotowaniu wezwania do zapłaty warto rozważyć skorzystanie z możliwości jakie oferuje platforma do windykacji VIBIL , której operatorem jest firma Kreos sp. z o.o. Nie wychodząc z domu, czy z biura możemy online dodać do systemu ViBil fakturę, umowę lub inny dokument stanowiący podstawę dochodzenia roszczenia. Doświadczeni prawnicy przygotują dla Ciebie wezwanie do zapłaty, oparte o odpowiednie przepisy prawne i podejmą się polubownego załatwienia spraw, dbając jednocześnie o zachowanie właściwych relacji z kontrahentem, które pozwolą na kontynuowanie dalszej pomyślnej współpracy między Wami.

    Jeśli Twój kontrahent zwleka z opłaceniem faktury, nie czekaj dłużej na swoje pieniądze i sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić na www.vibil.pl   

     

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE