- Reklama -
czwartek, 28 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesObowiązki zarządu związane z zakończeniem roku obrotowego w spółkach kapitałowych

    Obowiązki zarządu związane z zakończeniem roku obrotowego w spółkach kapitałowych

    Pierwszą powinność wskazuje art. 231 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być m.in. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy. Podstawowym obowiązkiem zarządu spółki z o.o. a także spółki akcyjnej jest zatem sporządzenie sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy.

    Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych przez spółki został określony nie w KSH, lecz w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego spółki, a także przedstawienia go właściwym organom spółki do zatwierdzenia spoczywa zawsze na kierowniku danej jednostki. W praktyce w spółkach kapitałowych takie czynności będą obciążać konkretnego członka zarządu lub innego organu zarządzającego. W przypadku spółki cywilnej lub osobowej spółki prawa handlowego będą to wspólnicy prowadzący sprawy spółki, ewentualnie w przypadku spółki partnerskiej – członkowie zarządu (oczywiście tylko wtedy, gdy taki organ został w ogóle w spółce partnerskiej powołany).

    Pamiętajmy przy tym, że kierownik jednostki (a w praktyce wszystkie podmioty wcześniej przeze mnie wymienione) oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości.

    Sprawozdanie finansowe sporządza się zasadniczo na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. Do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy lub odrębnych przepisów. Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu z działalności.

    Zgodnie z treścią art. 50 ustawy o rachunkowości, informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki. Jednostka, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie osiągnęła dwóch z następujących trzech wielkości:

    • średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób,
    • suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2.000.000 euro,
    • przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4.000.000 euro

    – może sporządzić sprawozdanie finansowe w formie uproszczonej, wykazując informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do ustawy, literami i cyframi rzymskimi. Informację dodatkową sporządza się w odpowiednio uproszczonej formie. W przypadku gdy informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok poprzedzający rok obrotowy, to przy sporządzaniu sprawozdania finansowego pozycje te pomija się.

    Kierownik jednostki musi zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.

    Wg A. Kidyby „Aktywa i pasywa w bilansie ujęte w formie pieniężnej są wyceniane na określony dzień bilansowy (normalnie ostatni dzień roku kalendarzowego). Z kolei rachunek zysków i strat (rachunek wyników) oznacza sprawozdanie finansowe, które pokazuje, czy prowadzona przez spółkę działalność przynosi zyski czy straty. Podstawą jest ustalenie różnicy między przychodami a poniesionymi kosztami oraz wyliczenie należnych obciążeń podatkowych. Obliczony wynik nie tylko służy określeniu, w jaki sposób – z punktu widzenia efektywności finansowej – działała spółka, ale również, jaki będzie wymiar podatku.(…)Obowiązkiem, który może, ale nie zawsze musi wystąpić w spółce z o.o., jest sporządzenie sprawozdania z przepływów środków pieniężnych (cash flow). Sprawozdanie to związane jest z kwestią pozyskiwania i wydatkowania pieniędzy. Bilans jest sporządzany na określony dzień, a więc może przedstawiać informacje dosyć przypadkowe. Z kolei rachunek zysków i strat dostarcza informacji o wielkości wyniku finansowego osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym. Nie można jednak stawiać znaku równości między zyskiem w rachunku wyników a dostępnymi środkami pieniężnymi czy wpływami środków pieniężnych. To ostatnie decyduje o sytuacji finansowej spółki, choć jest związane z rentownością. Spółka osiągająca dobre wyniki (zysk) może odczuwać brak środków pieniężnych, bo na przykład należności jeszcze nie wpłynęły itp. Odwrotnie – spółka może wykazywać stratę, ale mimo to będzie wypłacalna, bowiem wartość zgromadzonych środków pieniężnych przewyższa wartość zobowiązań, których spłata przypada na okres sprawozdawczy”.

    Na zakończenie pamiętajmy, że niesporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy skutkuje powstaniem odpowiedzialności karnej. Jak stanowi art. 77 omawianej ustawy, każdy kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do niesporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych – podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Jednocześnie każdy kto wbrew przepisom ustawy:

    • nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,
    • nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,
    • nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,
    • nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym,
    • nie udostępnia sprawozdania finansowego i innych wymaganych ustawą dokumentów

    – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

    Na podstawie art. 77 ust. 2 ustawy o rachunkowości odpowiedzialność ponosi nie każda osoba odpowiedzialna za sporządzenie sprawozdania finansowego, lecz ta tylko, która jest odpowiedzialna za sporządzenie go zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Wynik przedstawionego rozumowania eliminuje spośród podmiotów tego przestępstwa osoby odpowiedzialne za sporządzenie sprawozdania zgodnie z przepisami innych ustaw.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE