- Reklama -
piątek, 27 września 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeBadania prenatalne dla kobiet w ciąży - w życie weszło ważne rozporządzenie

    Badania prenatalne dla kobiet w ciąży – w życie weszło ważne rozporządzenie

    Badania prenatalne to temat istotny dla wszystkich kobiet - nie tylko tych, które już spodziewają się dziecka, a le także tych, które macierzyństwo planują.

    Badania prenatalne w świetle rozporządzenia

    Badania prenatalne mają być dostępne bez ograniczeń wiekowych. Wskazuje na to najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie. Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety od 35 roku życia. Przyjęte rozwiązania są jednak istotne nie tylko tych dla kobiet, które już spodziewają się dziecka, ale również dla tych, które rozważają macierzyństwo, lecz – z uwagi na dotychczasowe uwarunkowania faktyczne – odkładały podjęcie tej ważnej decyzji.

    Należy podkreślić, że badania prenatalne to istotny element w programie diagnostyki.  Pozwalają one na wczesne wykrycie wady płodu oraz ich zdiagnozowanie we wczesnym okresie ciąży, a także – w miarę możliwości – na podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym. Dlatego też powinny być dostępne dla wszystkich kobiet, niezależnie od wieku.  Jak wskazuje resort zdrowia, dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

    Program badań prenatalnych – na czym polega?

    Program badań prenatalnych obejmuje:

    • poradnictwo i badania biochemiczne – musisz mieć skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę,
    • poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych,
      poradnictwo i badania genetyczne,
    • pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza).

    Dotychczas z programu mogły korzystać tylko te kobiety, które spełniały następujące warunki: ukończyły 35 lat, w poprzedniej ciąży wystąpiła u nich aberracja chromosomowa płodu lub dziecka, lekarz stwierdził strukturalne aberracje chromosomowe u ciężarnej lub u ojca dziecka, lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikowo, w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych jest nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

    Nowe Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych wprowadza zmiany. Oznacza to, że wszystkie kobiety w ciąży będą miały prawo do badań prenatalnych.  Jest to także kolejny element pakietu dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”.

    Kiedy będą wykonywane priorytetowe badania prenatalne?

    Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

    • na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
    • na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży.

    Czy potrzebne jest skierowanie?

    Jak wynika z rozporządzenia, do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach. W przypadku zaś etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE