- Reklama -
piątek, 10 stycznia 2025
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeKomu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

    Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

    Karta Dużej Rodziny to system zniżek i ulg, z których mogą korzystać rodziny. Komu przysługuje taka karta i dlaczego warto ją mieć?

    Karta Dużej Rodziny obchodzi 10-lecie

    W dniu 1 stycznia Karta Dużej Rodziny „skończyła” 10 lat. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny weszła bowiem w życie 1 stycznia 2015 roku. 10-lecie funkcjonowania Karty Dużej Rodziny doceniono także na forum europejskim. Podczas XII Europejskiego Kongresu Dużych Rodzin zorganizowanego na początku grudnia br. w Taragonie w Hiszpanii program otrzymał nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin.

    Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

    O Karcie Dużej Rodziny warto pomyśleć zwłaszcza z okazji zbliżających się ferii. Dzięki Karcie, rodziny wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg. Zniżki obowiązują w wielu miejscach w całej Polsce. Mowa zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

    Z Karty Dużej Rodziny mogą korzystać:

    • rodzice, a także małżonkowie rodziców, którzy posiadają lub kiedykolwiek posiadali łącznie co najmniej troje dzieci
    • dzieci:
    • w wieku do 18 r.ż. lub 25 w przypadku kontynuowania nauki oraz
    • bez względu na wiek w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

    o ile w chwili składania wniosku o Kartę w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki. Karta przysługuje również rodzicom oraz dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej.

    Jak złożyć wniosek?

    Wniosek można złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu Emp@tia lub w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

    Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Natomiast opłatę w wysokości 15 zł ponosi się za duplikat, a 10 zł wynosi domówienie tradycyjnej formy Karty. Opłaty wnosi się do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej.

    Na jak długo przyznaje się KDR?

    Kartę uzyskują:

    • rodzice – na całe życie,
    • dzieci – do ukończenia 18 lat,
    • dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują:

    – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole,

    – do dnia 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole wyższej.

    • dzieci niepełnosprawne – na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

    Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18 r.ż.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE