- Reklama -
środa, 30 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeNowy urlop dla rodziców przesądzony

    Nowy urlop dla rodziców przesądzony

    To już pewne. Będzie nowy urlop dla rodziców wcześniaków. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy.

    Urlop dla rodziców wcześniaków

    Rząd zdecydował – będzie urlop dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw zakłada nowe uprawnienie rodzicielskie – tzw. uzupełniający urlop macierzyński. Z rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice w sytuacji, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu po urodzeniu. Uzupełniający urlop macierzyński będzie wynosił odpowiednio do 8 lub do 15 tygodni, w zależności od czasu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej niemowlaka.

    Ratio legis nowych przepisów

    Jak wynika z uzasadnienia, uzupełniający urlop macierzyński pozwoli zrekompensować pracownikom – rodzicom, czas spędzony z dzieckiem w szpitalu podczas urlopu macierzyńskiego, w przypadku długotrwałej hospitalizacji dziecka. Ułatwi także rodzicom dalsze specjalistyczne leczenie czy rehabilitację dziecka, bez konieczności wykorzystywania urlopów wypoczynkowych czy innych zwolnień od pracy. Uzupełniający urlop macierzyński pozwoli również nawiązać bliższą relację rodzica z dzieckiem w domu, po wyjściu ze szpitala.

    Uzupełniający urlop macierzyński

    Uzupełniający urlop macierzyński to rozwiązanie dla rodziców wcześniaków oraz dzieci, które po urodzeniu wymagają dłuższego pobytu w szpitalu.  Urlop będzie mógł być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez pracowników – rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracowników – rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

    Warto podkreślić, że uzupełniający urlop macierzyński będzie przysługiwał matkom albo ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. Z kolei zasiłek za okres dodatkowego urlopu będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

    Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka.

    Z rozwiązania będą mogli skorzystać:

    • pracownicy – rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g:
    • uzupełniający tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni.
    • pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g:
    • uzupełniający tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni.
    • pracownicy – rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie:
    • uzupełniający tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu od 5 dnia po porodzie do 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni po spełnieniu wymienionych warunków.

    Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Rozwiązanie to uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

    Kto jeszcze skorzysta z urlopu?

    Urlop ten będzie udzielany na wniosek, co oznacza, że to rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Będzie obejmował również rodziców przysposabiających dziecko i rodziny zastępcze. Tym samym urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

    Urlop dla rodziców zatrudnionych w służbach mundurowych

    Aby zapewnić wszystkim, również funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, Funkcjonariuszom Policji, Straży Pożarnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żołnierzom zawodowym, nauczycielom, rolnikom prawo do dodatkowego uprawnienia rodzicielskiego oraz zapewnić możliwość dostosowania regulacji pozostających we właściwości innych Ministrów, skierowana została prośba o przekazanie zmian w swoich ustawach, dostosowujących do projektowanych zmian. W związku z tym projektowana ustawa została rozszerzona również o zmiany w pragmatykach służbowych.

    Kiedy nowy urlop dla rodziców stanie się prawem obowiązującym?

    Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE