Według przepisu, starosta może przyznać pracodawcy – który zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu – refundacje w wysokości 60% jej wynagrodzenia przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia za okres jednego roku od dnia jej zatrudnienia. Refundacja pokrywana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pod warunkiem, że pracodawca zobowiązał się do zatrudniania tej osoby przez okres co najmniej 12 miesięcy oraz łożył wniosek o przyznanie refundacji. Wniosek ten pracodawca musi złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Zadaniem starosty jest sprawdzenie wniosku pod względem zarówno rachunkowym jak i formalnym. W przypadku stwierdzenia przez starostę nieprawidłowości we wniosku musi on poinformować pracodawcę o niepoprawnie złożonym wniosku w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, oraz wzywa do usunięcia nieprawidłowości w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Na wniosek pracodawcy termin ten można przedłużyć, pod warunkiem, że usunięcie nieprawidłowości nie może nastąpić w terminie z przyczyn nieleżących po stronie pracodawcy. Natomiast, jeśli pracodawca nie zachowa terminu, to zostanie poinformowany przez starostę o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia. Starosta rozpatrując wniosek bierze pod uwagę liczbę osób niepełnosprawnych o określonych kwalifikacjach i jednocześnie zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu. Starosta musi również uwzględnić wysokość posiadanych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które przeznaczone są na ten cel w danym roku. W terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku starosta musi pisemnie poinformować pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku przeznaczonego do realizacji na dany rok. Jeśli rozpatrzenie wniosku poprzez starostę jest negatywne, to jest on zobowiązany do sporządzenia uzasadnienia, natomiast w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta informuje pracodawcę o rozpatrzeniu wniosku i wzywa go do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
Umowa pomiędzy pracodawcą, a starostą powinna zawierać zarówno zobowiązania starosty jak i pracodawcy. Zobowiązaniami starosty są m.in. wypłata refundacji w kwocie ustalonej w wyniku negocjacji, oraz co najmniej jednokrotne zweryfikowanie prawidłowości realizacji warunków umowy przez pracodawcę w czasie obowiązywania umowy. Natomiast, jeśli chodzi o zobowiązania pracodawcy – są to m.in.: zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, które dotyczy refundacja w terminie do 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy, niedokonywanie zmian wysokości wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej w okresie 12 miesięcy od dnia jej zatrudnienia powodujących przekroczenie kwoty refundacji ustalonej w wyniku negocjacji oraz rozliczenie otrzymanej refundacji w określonym terminie.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl