Pomoc jest przyznawana grupie producentów w rozumieniu art. 23 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 368 z 23.12.2006, str. 15, z późn. zm.). Chodzi między innymi o grupę producentów, która została wpisana do centralnego rejestru przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1702), a także której został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Ponadto członkowie tej grupy producentów wytwarzają lub – jeżeli grupa producentów ma formę spółdzielni w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego – która wytwarza lub której członkowie wytwarzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu wprowadzenia na rynek, produkty wpisane do rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz których nazwy zostały wpisane do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, a także produkty rolnictwa ekologicznego zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2092/91 z dnia 24 czerwca 1991 r. w sprawie produkcji ekologicznej produktów rolnych oraz znakowania produktów rolnych i środków spożywczych oraz produkty integrowanej produkcji w rozumieniu przepisów o ochronie roślin.
Pomoc przyznawana jest w formie refundacji 70% kosztów, które zostały określone w załączniku do rozporządzenia oraz kosztów poniesionych od dnia, w którym została zawarta umowa – do dnia zakończenia realizacji operacji określonego w umowie. Koszty kwalifikowane nie obejmują podatku od towarów i usług (VAT). Koszty kwalifikowane podlegające refundacji, które zostały określone w załączniku to m.in. koszty reklamy w telewizji, radio, prasie lub innych mediach, promocji w punktach sprzedaż bądź też koszty publikacji broszur, ulotek, plakatów, zaproszeń i innych materiałów reklamowych.
Pomoc przyznawana zostaje według kolejności złożenia wniosków wniosków przyznanie pomocy. Dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest dzień wpływu tego wniosku do Agencji. Wniosek o przyznanie pomocy rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego złożenia. Natomiast w przypadku, gdy w trakcie rozpatrywania wniosku o przyznanie pomocy niezbędne jest uzyskanie dodatkowych wyjaśnień lub opinii innego podmiotu lub zajdą okoliczności budzące wątpliwości, co do możliwości przyznania pomocy termin zostaje przedłużony o czas niezbędny do uzyskania tych wyjaśnień, opinii lub wyjaśnienia okoliczności budzących wątpliwości, co do możliwości przyznania pomocy, nie dłużej jednak niż o 30 dni. Obowiązkiem Agencji jest poinformowanie na piśmie wnioskodawcy o przedłużeniu tego terminu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie pomocy, Agencja informuje niezwłocznie wnioskodawcę, w formie pisemnej, o terminie zawarcia umowy, który nie może być dłuższy niż 75 dni od dnia wystania tej informacji. Pomoc jest wypłacana na wniosek o płatność po zakończeniu realizacji operacji albo części operacji, jeżeli operacja jest realizowana w etapach.