Zgodnie z treścią art. 258 KSH, jeżeli umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowi inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów. Prawo pierwszeństwa należy wykonać w terminie miesiąca od dnia wezwania do jego wykonania. Wezwania te zarząd przesyła wspólnikom jednocześnie. Oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego.
Oczywiście Do oświadczenia wspólnika o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym ma zastosowanie art. 61 § 1 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego (oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej). W braku odmiennego zastrzeżenia, rozporządzenie przez wspólnika na rzecz spółki wszystkimi swymi udziałami w celu ich umorzenia powoduje przejście na spółkę także przysługującego wspólnikowi prawa pierwszeństwa objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki.
Jak podkreśla WSA w Kielcach w wyroku z dnia 30 czerwca 2010 r. (sygn. akt I SA/ Ke 274/10), w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego konieczne jest objęcie przez dotychczasowego wspólnika nie tylko całej wartości nowo utworzonego udziału, ale także objęcie udziału już istniejącego, w części dotyczącej jego podwyższonej wartości. KSH w sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego posługuje się zatem pojęciem "objęcia udziału" przez dotychczasowego wspólnika zarówno w stosunku do udziału nowo tworzonego, jak i udziału, którego wartość nominalna będzie zwiększona.
Z kolei art. 180 KSH przewiduje, że zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Pamiętajmy przy tym, że zgodnie z art. 59 KC, w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta (tu: uprawniona do pierwokupu) może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia.
Mając powyższe na uwadze, rezygnacja z prawa pierwszeństwa nabycia udziałów w spółce jest w zasadzie dozwolona w każdej sytuacji. Wspólnik może bowiem po prostu nie objąć nowo powstałych udziałów – w tym celu nie składa więc wymaganego oświadczenia woli. Jednocześnie decydująca będzie także treść umowy spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału, mogą one bowiem stanowić, że prawo pierwszeństwa przy nabywaniu nowych udziałów w stosunku do dotychczasowych wspólników w ogóle nie będzie istnieć.