- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesRejestracja firmy w systemie CEIDG

    Rejestracja firmy w systemie CEIDG

    Rejestracja przez Internet

    Osoba, która zamierza otworzyć swoją firmę może zarejestrować ją przez Internet. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG za pośrednictwem formularza elektronicznego, który dostępny jest na stronie internetowej CEIDG  – www.ceidg.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Gospodarki bądź za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP. Wniosek składany w ten sposób musi być opatrzony podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpisany podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Wpis do CEIDG dokonywany jest z chwilą zamieszczenia danych w systemie teleinformatycznym, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku, pod warunkiem, że został on złożony poprawnie i przez osobę do tego uprawnioną. Jeżeli wniosek jest niepoprawny, system teleinformatyczny CEIDG informuje niezwłocznie składającego o jego niepoprawności.

    Rejestracja tradycyjna

    Rejestracji firmy można również dokonać w urzędzie gminy (miasta). Warto wiedzieć, że w chwili obecnej przedsiębiorca może tego dokonać w dowolnie wybranym przez siebie urzędzie gminy. Organ gminy potwierdza tożsamość wnioskodawcy składającego wniosek i pokwitowaniem potwierdza wnioskodawcy przyjęcie wniosku. Formularz CEIDG-1 można również wysłać pocztą, oczywiście najlepiej listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takim przypadku musi on zostać opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza. Organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego, opatruje go podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym, albo podpisuje podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisuje w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby przesyłającej wniosek oraz czasu jego przesłania i przesyła go do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania. W przypadku, gdy wniosek jest niepoprawny, wówczas organ gminy wskazuje uchybienia i niezwłocznie wzywa do jego skorygowania lub uzupełnienia. Należy to zrobić w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

    Procedura rejestracji

    Wpis do CEIDG jest dokonywany w sytuacji, gdy wniosek jest złożony przez osobę uprawnioną i jest poprawny. CEIDG przesyła odpowiednie dane zawarte we wniosku niezbędne dla uzyskania wpisu w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON) oraz zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Składany wniosek stanowi również zgłoszenie płatnika składek albo jego zmiany. Wniosek ten jest także zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wnioskodawca ma również możliwość dokonania wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych albo złożenia wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Jeżeli jednak nie dokona tego na etapie rejestracji firmy, wówczas musi zgłosić się w tym celu do urzędu skarbowego. Dodatkowej wizyty w urzędzie skarbowym wymagać będzie między innymi rejestracja do podatku VAT, czego trzeba dokonać przed uzyskaniem pierwszych przychodów. Do wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne, o których mowa w przepisach o podatku od towarów i usług, czyli formularz VAT-R. Warto wiedzieć, że mogą to zrobić jedynie przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. W sytuacji, gdy osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą nie posiada takiego podpisu, wówczas przedmiotowy formularz VAT-R musi złożyć oddzielnie w urzędzie skarbowym. Należy pamiętać, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE