Dyżury specjalistów pełnione będę od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18 i w sobotę od 10 do 13. Na zainteresowanych będą oni czekać w każdym województwie. Wykaz Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz ich filii i punktów udzielających pomocy, znajduje się na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Informacji prawnej udzielać będą przede wszystkim adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.
W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.