- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZmiany w kredytach hipotecznych przesądzone

    Zmiany w kredytach hipotecznych przesądzone

    Obowiązek zwrotu opłat

    Po nowelizacji ustawy Prawo bankowe banki będą musiały zwracać kredytobiorcom dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Koszty ponoszone przez osoby, które podpisały umowę kredytową i teraz oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, także mogą być beneficjentami wprowadzanego rozwiązania.

    Opłata za czekanie

    Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego miały charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

    Nowelizacja przepisów kończy z naliczaniem przez bank dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Nowe przepisy zapewniają w ten sposób ochronę konsumentom.

     

    Wielkość oszczędności związanych z kredytem będzie sprawą indywidualną, zależną od poszczególnych umów z bankiem.


    Wpis do księgi wieczystej

    Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. Jak wskazuje resort, to rozwiązanie pozwoli na szybsze załatwienie sprawy, a sądy odciąży od nadmiaru postępowań. Będzie dobrowolne. Każdy zainteresowany albo – jak dotychczas – za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo – korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego.

    Źródło:

    Oficjalna strona MS.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE