Zgodnie z art. 3 powyższej ustawy, licencję syndyka może uzyskać osoba fizyczna, która ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym; zna język polski w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności syndyka; ma pełną zdolność do czynności prawnych; ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym mowa w pkt 1; posiada nieposzlakowaną opinię; w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję syndyka przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie, o którym mowa na początku niniejszego akapitu; nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; nie jest podejrzana albo oskarżona o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe; nie jest wpisana do rejestru dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego; złożyła z pozytywnym wynikiem egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do wykonywania czynności syndyka.
Tegoroczny egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka odbył się w trzech turach – zasadniczo dwie tury możemy uznać już za zakończone (1 termin wyznaczony został na 16 kwietnia 2012 r., 2 termin na 1 października 2012 r., natomiast 3 termin na 26 listopada 2012 r., czyli już za niedługo). Ostatnia tegoroczna szansa na zdobycie wymarzonej licencji to zatem 26 listopada, egzamin rozpocznie się punktualnie o godzinie 10.00 (dla przypomnienia termin na złożenie wniosku o dopuszczenie do egzaminu upłynął 12 października b.r.). Sam egzamin nie należy do najtańszych, ponieważ jego koszt to kwota 1500 zł.
Zgodnie z treścią art. 8 ustawy, egzamin ma formę pisemną i przeprowadzany jest w języku polskim. Obejmuje on zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii i finansów oraz zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego i naprawczego. Egzamin polega na:
• rozwiązaniu testu składającego się ze 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa;
• wykonaniu zadania problemowego.
Za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie testowe uzyskuje się 1 punkt. Można wybrać tylko jedną odpowiedź, którą zaznacza się na karcie odpowiedzi stanowiącej integralną część testu. Wykonanie zadania problemowego ocenia się w skali od 0 do 30 punktów. Prawidłowość odpowiedzi na pytania testowe oraz wykonanie zadania problemowego ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Za pozytywny wynik egzaminu uznaje się uzyskanie co najmniej 75 punktów z części testowej egzaminu oraz co najmniej 20 punktów za wykonanie zadania problemowego. Złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym potwierdza zaświadczenie wystawione przez właściwą Komisję egzaminacyjną.
Egzamin odbędzie się w Warszawie w Centrum Konferencyjno – Kongresowym Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu, Administracji i Technik Komputerowych przy ul. Bobrowieckiej 9 sala Moniuszko. Jest to jeden z najdłuższych jednodniowych egzaminów – trwa od godz. 10.00 aż do godz. 16.00, przy czym organizatorzy przewidzieli jedną godzinną przerwę od 12.00 do 13.00. Pamiętajmy, że rejestracja kandydatów na przyszłych syndyków rozpoczyna się już od godz. 9.00.