Aplikacja ogólna ma na celu przygotowanie aplikantów do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego lub prokuratora. Jest organizowana przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i trwa 12 miesięcy. Obecnie aplikanci uczestniczą w ok. 10 pięciodniowych cyklach zajęć dydaktycznych w siedzibie KSSiP, resztę dni obejmują obowiązkowe praktyki w sądach i jednostkach prokuratury. Po upływie 12 miesięcy następuje kwalifikacja aplikantów do aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Aplikacja sędziowska trwa 4,5 roku, natomiast prokuratorska – 2,5 roku.
Zgodnie z treścią art. 17 ustawy z dnia23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, nabór na aplikację ogólną odbywa się w drodze konkursu składającego się z 2 etapów:
- testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa;
- pracy pisemnej sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Termin przesyłania zgłoszeń do konkursu na aplikację ogólną w bieżącym roku upłynął 9 lipca 2013 r. (koszt wpisowego wynosił 800 zł). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 2013 r. wyznaczono limit 180 miejsc na przedmiotową aplikację. Jest to zasadnicza różnic pomiędzy aplikacją ogólną, a innymi aplikacjami korporacyjnymi, na których limity miejsc nie obowiązują. Tegoroczna liczba miejsc na aplikacji ogólnej jest niższa, niż w ubiegłym roku (dla przypomnienia w 2012 r. było to 200 miejsc).
Pamiętajmy, że pozytywny wynik pierwszej części egzaminu konkursowego nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Jest to tak naprawdę przepustka do drugiego etapu konkursu. Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu konkursu jest bowiem uzyskanie z testu minimum punktów określonego, w drodze zarządzenia, przez Ministra Sprawiedliwości. Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali minimum punktów, jest większa niż dwukrotność limitu przyjęć na aplikację ogólną w danym roku, do drugiego etapu konkursu dopuszczeni zostają kandydaci, stosownie do liczby uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej dwukrotności limitu przyjęć. Test oraz zadania w ramach pracy pisemnej ze wskazaniem form ich przygotowania opracowuje zespół konkursowy powołany, po uzyskaniu opinii Rady, przez Ministra Sprawiedliwości. Testy oraz zadania i formy ich przygotowania są zatwierdzane przez Ministra Sprawiedliwości. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 8 października 2013 r., drugi natomiast 29 października.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że aplikantem aplikacji ogólnej może zostać osoba:
- która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
- która posiada nieposzlakowaną opinię;
- która nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- przeciwko której nie jest prowadzone postępowanie karne o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
- która ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
- która została umieszczona na liście kandydatów zakwalifikowanych na aplikację ogólną (to kryterium zostaje spełnione dopiero po pozytywnym złożeniu obu części egzaminu konkursowego i uzyskaniu wyniku pozwalającego na zmieszczenie się w limicie miejsc na aplikacji).
Każdy kto spełni wszystkie powyższe przesłanki będzie mógł rozpocząć aplikację ogólną już 27 stycznia 2014 r.