- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeZmiany dla przyszłych komorników!

    Zmiany dla przyszłych komorników!

    Wszystko dzięki ustawie deregulacyjnej, która wprowadza szerszy dostęp do zawodów prawniczych. Dzięki nowelizacji poszczególnych przepisów absolwenci studiów prawniczych będą mieli ułatwione zadanie, jeśli chodzi o dostanie się na wybraną aplikację prawniczą. Pamiętajmy jednak, że egzaminy wstępne na wszystkie aplikacje korporacyjne nie znikają z polskiego systemu prawa, zmieniają jednak swą dotychczasową formę, przynajmniej jeśli chodzi o zawód komornika.

    Zgodnie z regulacją ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, aplikantem komorniczym może zostać m.in. ten, kto uzyskał pozytywną ocenę z egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą. Egzamin konkursowy przeprowadzają komisje egzaminacyjne raz w roku, w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości równocześnie we wszystkich izbach komorniczych. Warto zaznaczyć, że termin egzaminu wstępnego na przedmiotową aplikację pokrywa się z terminem egzaminów wstępnych na inne aplikacje korporacyjne. Egzamin konkursowy polega na sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta komorniczego z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa gospodarczego, prawa spółek handlowych, prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa finansowego, prawa europejskiego, prawa prywatnego międzynarodowego, ustroju sądów i samorządu komorniczego. W razie zaistnienia zdarzenia losowego, uniemożliwiającego przeprowadzenie egzaminu konkursowego w terminie, o którym mowa powyżej, Minister Sprawiedliwości wyznacza dodatkowy termin przeprowadzenia egzaminu konkursowego.

    Zmiana zasad przeprowadzania egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą polega na podwyższeniu progu punktowego, od którego uzależniony jest pozytywny wynik napisanego przez kandydata testu. Do tej pory egzamin konkursowy polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań, zawierających po 3 propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskiwał 1 punkt. Te zasady nie ulegają modyfikacji. Pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyska jednak kandydat, który otrzyma co najmniej 100 punktów. Do tej pory próg ten wynosił 90 punktów. Tym samym zmiany wydają się być czysto kosmetyczne, niemniej jednak poziom trudności egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą został przez polskiego ustawodawcę podniesiony i jednocześnie zrównany z poziomem innych korporacyjnych egzaminów wstępnych. Dla przypomnienia próg zdawalności testów na egzaminach wstępnych na aplikację radcowską, notarialną i adwokacką również wynosi 100 punktów.

    Kolejną zmianą jest wprowadzenie ogłaszania wykazu aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego napisania testu uprawniającego do odbycia aplikacji komorniczej. Do tej pory kandydaci niestety nie wiedzieli z jakich dokładnie aktów prawnych powinni się przygotować, aby egzamin zdać. Ich koledzy z aplikacji radcowskiej, notarialnej oraz adwokackiej od początku wprowadzenia testowej formy egzaminacyjnej przy ubieganiu się o wpis na listę aplikantów wiedzieli, jakie dokładnie akty prawne obowiązują na egzaminie w danym roku.

    Nowością jest także skrócenie czasu samej aplikacji komorniczej – z 2 lat do półtora roku. Skrócono także z 5 do 3 lat wymóg dotyczący „stosowania prawa”, w odniesieniu do osób uprawnionych do zdawania egzaminu komorniczego bez aplikacji komorniczej. Ustawa zmieniająca zasady odbywania aplikacji komorniczej wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE