- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Faktura bez VAT

    Faktura ze stawką ZW

     

    Pierwsza sytuacja dotyczy sprzedaży zwolnionej. Aby można było pominąć stawkę VAT, sprzedaż ta musi zostać dokonana przez podmiot zwolniony z VAT lub podatnika (czynnego) podatku VAT, który świadczy usługi zwolnione z tego podatku. Zakres informacji zawartych na fakturze uzależniony jest od rodzaju zwolnienie, z którego korzysta podmiot. Przykładowo – informacja dotycząca stawki VAT nie jest wymagana na fakturze w przypadku zwolnienia podmiotowego.

     

    Art. 43 ust. 1 pkt. 2-6 i 8-36 ustawy o podatku VAT wymaga, aby na fakturze znalazły się informacje dotyczące podstawy prawnej zwolnienia z VAT. Jednak również ten przypadek nie wymaga zawarcia na fakturze informacji o stawce i kwocie VAT.

     

    Jak się okazuje, najmniej informacji wymagają dokumenty dotyczące np. usług finansowo-ubezpieczeniowych. Faktury wystawiane w tym zakresie zawierają jedynie stawkę VAT wraz z podstawa zwolnienia, nie zawierają natomiast informacji takich jak: adresy, jednostki miar czy ceny jednostkowej.

     

    Zakres danych wymaganych na fakturze w powyższych sytuacjach wynika z § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3.12.2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

     

    VAT marża

     

    Takie faktury stosuje się najczęściej przy usługach turystycznych i dostawie towarów używanych (dzieła sztuki, antyki). Podstawa opodatkowania, w takich przypadkach, jest kwota marży. Faktury dotyczące takiej sprzedaży nie muszą zawierać informacji takich jak:

    • cena jednostkowa netto,
    • kwoty upustów i obniżek,
    • wartości netto towarów/usług,
    • stawki VAT,
    • kwoty VAT ogólnie i z podziałem na stawki.

    Niemniej, faktury takie wymagają zawarcia informacji o procedurze stosowanej podczas sprzedaży.

     

    VAT rozlicza nabywca

     

    Kolejnym przykładem jest faktura, w przypadku której to nabywca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT. Tu również dokument nie musi zawierać informacji o stawce VAT, sumie sprzedaży oraz kwoty podatku netto z podziałem na stawki. Sytuację takie regulowane są przez art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT. Jako przykład, można wymienić transakcje dotyczące obrotu odpadami. Dodatkowo, faktura dotycząca tego rodzaju transakcji powinna zawierać informacje o odwrotnym obciążeniu.

     

    Faktury nieopodatkowane

     

    Dokumenty sprzedaży, która nie podlega opodatkowaniu w kraju sprzedawcy nie muszą zawierać informacji takich jak: stawka VAT, suma sprzedaży i kwota podatku netto z podziałem na stawki. Określa to art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT. W przypadku sprzedaży, dla której miejscem opodatkowania jest kraj należący do UE (inny niż Polska), a uregulowanie podatku leży po stronie nabywcy, faktura powinna zawierać informacje o „odwrotnym obciążeniu” oraz (w polu „stawki VAT”) skrót „NP” – czyli „nie podlega”.

     

    Stawka 0% i faktura uproszczona

     

    Istnieją jeszcze dwa rodzaje faktur, które nie wymagają umieszczania na nich informacji o kwocie VAT. Są to faktury dla sprzedaży opodatkowanej stawką 0% oraz faktury uproszczone (opiewające na kwotę nie większą niż 100 zł (450 euro).

     

    W pierwszym przypadku określono listę towarów oraz usług, do których można zastosować stawkę 0%. Mówi o tym art. 83 ustawy o VAT. Przy stawce 0% stosuje się informacje o kwocie VAT, wpisuje się jednak wartość równą 0.

     

    Przykład drugi – faktury uproszczone – nie wymagają nawet podawania na nich danych personalnych dostawców i nabywców.

     

    ifirma.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE