- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiKoniec z 0% VAT

    Koniec z 0% VAT

    Od kwietnia czekają nas podwyżki. Tym razem nie chodzi o inflację, lecz o powrót starej stawki VAT.

    VAT idzie w górę

    To już koniec zerowego VAT – u. Od 1 kwietnia konsumentów czekają podwyżki w sklepach. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki podatku od towarów i usług na podstawowe produkty spożywcze. Obniżony VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku i została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2% (r/r).

    Inflacja a stawka podatku od towarów i usług

    Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9% (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.). Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.

    Ekonomiści popierają działania rządu

    Powodem powrotu do starej stawki podatku VAT jest utrzymujący się trend spadkowy inflacji i spadek tempa wzrostu cen żywności. Zdaniem ekonomistów, wzrost inflacji spowodowany wyższym VAT na żywność będzie najprawdopodobniej rozłożony w czasie, a podwyżki cen w sklepach mogą być zahamowane przez wojny cenowe między sieciami. Ponadto wskazuje się również – jako czynnik ograniczający – słaby popyt na żywność oraz zmniejszenie się grupy konsumentów o uchodźców z Ukrainy, którzy wyjeżdżali w ostatnich miesiącach.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE