- Reklama -
piątek, 20 września 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesOd kiedy obowiązkowy KSeF?

    Od kiedy obowiązkowy KSeF?

    Kiedy KSeF stanie się obowiązkowy? To pytanie nurtuje przedsiębiorców, dla których wdrożenie systemu e-faktur wiąże się często w licznymi trudnościami. Tymczasem niedawno odbyły się kolejne konsultacje społeczne, w ramach których przedstawiono propozycje liberalizujące niektóre przepisy.

    Czym jest KSeF?

    KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

    Etapy wprowadzania KSeF

    Od października do grudnia 2021 roku prowadzono pilotaż z udziałem podatników. W celu dostosowania systemów informatycznych można było nadal korzystać z udostępnionego środowiska testowego KSeF.  Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzano Krajowy System e-Faktur jako rozwiązanie dobrowolne. Od tego momentu istniała możliwość wystawienia faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jednocześnie Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe .

    W wyniku licznych wątpliwości oraz niedociągnieć samego systemu zdecydowano, że Krajowy System e-Faktur, który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od lipca 2024 roku, powinien zostać wdrożony w późniejszym terminie. W dniu 10 czerwca 2024 r. została opublikowana nowelizacja ustawy o VAT, która przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r. Oznacza to, że do tego czasu zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian.

    Kogo dotyczy obowiązkowy KSeF?

    Z Krajowego Systemu e-Faktur będą korzystać:

    • przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT,
    • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT
    • podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadający polski identyfikator podatkowy NIP.

    Najnowszy harmonogram

    Jak wynika z najnowszego harmonogramu wdrożenia systemu, ustalonego w toku odbywających się niedawno konsultacji społecznych, resort finansów zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, tj.:

    • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
    • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

    Konsultacje społeczne i dalsze prace legislacyjne

    W dniu 18 lipca 2024 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zorganizowały kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Założeniem spotkań jest uzyskanie opinii dotyczących zasad funkcjonowania obligatoryjnego systemu e-faktur.  W ostatnim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorców, organizacji branżowych i wielu innych podmiotów. Jak podano w komunikacie, w gmachu Ministerstwa Finansów gościło 80 osób, a ponad 3 300 uczestniczyło w spotkaniu online.

    Podczas spotkania eksperci resortu podsumowali również kierunki działań prawnych i biznesowych, mających na celu uproszczenie systemu, m.in.: stosowanie trybu offline w okresie przejściowym i możliwość wystawiania faktur do 450 zł poza KSeF. Uczestnicy spotkania poruszyli także temat faktur konsumenckich. Zastanawiali się, czy tego rodzaju faktury powinny być przesyłane do KSeF fakultatywnie czy obowiązkowo. W trakcie spotkania została natomiast potwierdzona zasadność utrzymania odroczeń niektórych rozwiązań KSeF, jak np. odroczenie kar za niestosowanie KSeF.

    Podczas spotkania konsultacyjnego przedstawiciele ministerstwa i KAS przedstawili też planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności systemu, tj.:

    • umożliwienie przesyłania załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych,
    • modyfikację struktury logicznej e-faktury m.in. w zakresie zasad wskazywania terminu płatności,
    • wyrównanie środowisk KSeF – pełne wdrożenie funkcjonalności „biznesowych” – wystawianie faktur w KSeF w modelu docelowym, ale bez zmiany obowiązków podatników.

    Teraz wszystkie przedstawione przez uczestników spotkania argumenty zostaną poddane szczegółowej analizie.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE