Spis treści
Kara za brak maseczki
Minister Zdrowia zaznaczył, że wiele osób nie stosuje się do obostrzeń. Dlatego resort zdrowia razem z Komendą Główną Policji opracowali rozwiązania umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji. Obejmą one osoby, które nie chcą przestrzegać surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek
Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Od 10 października należy jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające dolegliwości bądź dysfunkcje.
Mandat za brak maseczki
W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.
Osoba ukarana mandatem będzie musiała liczyć się z koniecznością zapłaty 500 zł. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, ten może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Z kolei sanepid może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Nowy pakiet obostrzeń
Od 10 października zaczął obowiązywać nowy pakiet obostrzeń, który wprowadza limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie żółtej do 75 osób, natomiast w strefie czerwonej do 50 osób.
W strefie czerwonej pojawiły także się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu został rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.