Projekt nowelizacji uwzględnia zmiany organizacyjne w sektorze dokonane w efekcie wdrożenia prawa europejskiego. Chodzi przede wszystkim o rozdzielenie działalności przesyłowej i dystrybucyjnej od działalności obrotu paliwami gazowymi. Projekt rozporządzenia określa m.in. zasady kształtowania taryf dla paliw gazowych, w tym szczegółowe elementy kalkulacji cen i stawek opłat w ramach danej taryfy dla działalności przesyłowej, dystrybucyjnej, magazynowej, skraplania lub regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego oraz obrotu, w tym w ramach umowy kompleksowej oraz szczegółowe zasady ustalania opłat za przyłączenie do sieci, w tym sposób kalkulowania stawek opłat za przyłączenie. Zaproponowano również nowy sposób prowadzenia rozliczeń pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi oraz rozliczeń z odbiorcami oraz sposób określanie opłaty za nielegalny pobór paliw gazowych.
Stosowanie obecnych metod ustalania taryf powodowałoby rozłożenie kosztów i opłat – nieodpowiadające aktualnej strukturze rynku – a tym samym negatywnie wpływałoby na ich funkcjonowanie. Równocześnie nowa regulacja zawiera rozwiązania, które chronią odbiorców paliw gazowych przed nieuzasadnionym wzrostem opłat. Należą do nich m.in. określenie zdarzeń ograniczających dostawę paliw gazowych do klienta, które stanowią przyczynę obniżenia wysokości opłat związanych z zaopatrzeniem w paliwa gazowe, określenie sposobów ustalania bonifikat za nieotrzymanie parametrów jakościowych paliw gazowych oraz standardów jakościowych obsługi odbiorców.
Dodatkowo zatwierdzenie nowych taryf będzie miało pozytywny wpływ na dostęp do sieci gazowej przez odbiorców. Pozwolą one pokryć koszty związane z zakupem gazu ziemnego za granicą, a także koszty rozwoju operatorów: systemu przesyłowego oraz systemów dystrybucyjnych. Będzie to także zachęta do rozwijania sieci i docierania do jak największej liczby odbiorców.