- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiUżywasz samochodu służbowego do celów prywatnych? To szykuj się na zmiany

    Używasz samochodu służbowego do celów prywatnych? To szykuj się na zmiany

    Przypomnijmy, że na chwilę obecną użytkowanie firmowego samochodu jest przychodem podatnika i w związku z tym musi być opodatkowane. W praktyce taka regulacja budzi sporo kontrowersji, ale także i innych kłopotów. Podatnicy nie wiedzą bowiem jak prawidłowo obliczyć należny podatek, a w zasadzie jak ustalić przychód wygenerowany przez użycie służbowego auta do celów prywatnych. Organy podatkowe odpowiadają, że idealnym wyznacznikiem są ceny w wypożyczalniach samochodów. Niestety urzędnicy nie biorą jednak pod uwagę różnych uwarunkowań w działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmu samochodów, i przedsiębiorców, którzy przekazują samochód pracownikowi. W związku z tym kryterium organów podatkowych wydaje się być niewystarczające.

    Aby uniknąć problemów resorty gospodarki i finansów postanowiły wprowadzić od używania służbowego samochodu podatek ryczałtowy. Od 2015 r. korzystający z firmowego auta nie będą musieli zatem rozliczać się na zasadach przewidzianych dla podatku dochodowego. Pomysł modyfikacji podatku nie jest jednak nowy, ponieważ już w marcu 2013 r. Ministerstwo Finansów proponowało wprowadzenie ryczałtu. Użytkownicy pojazdów o mniejszej pojemności silnika (do 2000 cm3) mieli wówczas płacić 45 zł podatku, a użytkownicy pojazdów o większej pojemności – 2 razy tyle, czyli 90 zł miesięcznie. Kwota podatku wynikała z kalkulacji nieodpłatnego świadczenia jako stawki kilometrowej dla samochodu o określonej pojemności silnika (z rozporządzenia o podróżach służbowych) i 300 km. Zmiana jak wiemy nie została wprowadzona w życie.

    A jaki jest plan na przyszły rok? Rząd określi jedną wartość świadczenia, dzięki czemu podatnicy nie zagubią się w swoich obliczeniach podatkowych (podstawa opodatkowania będzie taka sama dla wszystkich podatników, niezależnie od marki, modelu, wieku czy wyposażenia pojazdu służbowego). Ryczałt będzie obliczany na podstawie pojemności silnika użytkowanego firmowego samochodu – wydaje się, że jest to rozsądne i uczciwe rozwiązanie. Dzięki nowelizacji przepisów podatkowych zyska nie tylko państwo – prognozuje się zwiększenie liczby deklaracji podatkowych uwzględniających przychód z użytkowania służbowego auta, ale także i sami podatnicy. Jednolite kryterium podstawy opodatkowania położy kres dobrowolnej interpretacji przepisów nie tylko samych podatników ale i organów podatkowych. W związku z tym urzędnicy nie będą mieli podstaw do kwestionowania przyjętej przez podatnika wysokości osiągniętego przychodu (a tak niestety jest na chwile obecną).

    Ciekawostką jest, że omawiane zmiany wchodzą w zakres tzw. czwartej transzy ustawy deregulacyjnej, określanej także mianem ustawy ułatwiającej wykonywanie działalności gospodarczej w Polsce.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE