- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaKlienci firm ubezpieczeniowych będą lepiej chronieni - czyli nowe, prokonsumenckie zmiany w...

    Klienci firm ubezpieczeniowych będą lepiej chronieni – czyli nowe, prokonsumenckie zmiany w prawie

    Nowy pomysł rządu

    16 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ustawa ta zawiera przepisy o charakterze prokonsumenckim, które powinny poprawić i wzmocnić sytuację osób ubezpieczonych. Dotyczy to obszarów, w których Komisja Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznik ubezpieczonych dostrzegają największe zagrożenia dla konsumentów.

    Nowa ustawa odpowiedzią na nieprawidłowości w sprzedaży tzw. polisolokat

    Polisolokaty to inaczej fundusze kapitałowe. Cieszą się popularnością, gdyż pozwalają na uniknięcie tzw. podatku Belki, czyli podatku kapitałowego od zysku z depozytu. Charakteryzują się one tym, że choć umowę w praktyce zawiera się w banku, to jej stroną nie jest bank, ale firma ubezpieczeniowa. W przeciwieństwie do zwykłych lokat, polisolokata nie jest automatycznie odnawiana. W ostatnim czasie dochodziło jednak do wielu nieprawidłowości, co skutkowało niejednokrotnie wnoszeniem do sądu pozwów zbiorowych. W regulaminach towarzystwa ubezpieczeniowe zawierały regulacje uniemożliwiające w praktyce wycofanie pieniędzy nawet gdy fundusz przynosił straty. Wprowadzanie tzw. opłat likwidacyjnych także działało na szkodę konsumenta, który w ten sposób tracił własny kapitał.

    Naprzeciw powyższym problemom ma wychodzić rządowy projekt ustawy, który stanowi odpowiedź na nieuczciwą sprzedaż tzw. polisolokat. Wprowadza możliwość odstąpienia od umowy w rok po jej zawarciu oraz ogranicza wysokość opłaty za likwidację polisy przed ustalonym terminem. Proponowana ustawa wzmacnia pozycję rzecznika ubezpieczonych, wprowadzając m.in. mediację obowiązkową dla zakładu ubezpieczeń, a także wprowadza wymóg analizy potrzeb i możliwości klienta oraz zapewnienia mu szerokiej i rzetelnej informacji. W projekcie ustawy zwiększono również uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Wprowadzono m.in. możliwość kontroli oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń i reasekuracji przez KNF. Przewidziano również wdrożenie dyrektywy „Wypłacalność II” w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przyniesie to znaczące korzyści społeczno-gospodarcze. Przede wszystkim zmniejszy się prawdopodobieństwo niewypłacalności zakładów, zwiększy ich konkurencyjność, co powinno przełożyć się na wyższą jakość świadczonych usług, obniżenie opłat oraz większą transparentność i lepszą ocenę ryzyka.

    Prognozowane wejście w życie ustawy

    Prognozuje się, że proponowane zmiany wejdą w życie z początkiem 2016 roku. Jest zatem spora szansa, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze przez Sejm obecnej kadencji.

    Źródło:
    W artykule wykorzystano informacje umieszczone na oficjalnej stronie Prezesa Rady Ministrów, pod adresem www.premier.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE