- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeCzy radca prawny otrzyma prawo występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych?

    Czy radca prawny otrzyma prawo występowania w charakterze obrońcy w sprawach karnych?

    Zgodnie z treścią art. 82 Kodeksu postępowania karnego, obrońcą może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury. Tym samym jest to jednocześnie pierwsze z ograniczeń radców prawnych w procesie karnym – nie mogą oni być bowiem obrońcami oskarżonego, przynajmniej na chwilę obecną. Zgodnie z postanowieniem sądu apelacyjnego w Warszawie z dnia 2 lipca 2010 r. (sygn. akt II AKz 517/10), przepisy polskiego Kodeksu postępowania karnego, jednoznacznie stanowią, że obrońcą w postępowaniu karnym może być jedynie adwokat, a adwokatem może być osoba, która jest wpisana na listę adwokatów w Polsce zgodnie z przepisami ustawy z 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze.

    Radcowie prawni mogą być jak na razie pełnomocnikami w procesie karnym –np. oskarżycieli posiłkowych czy oskarżycieli prywatnych, trzeba uznać, że przysługuje im szereg kompetencji procesowych, podobnych lub nawet identycznych, jakie przysługują adwokatom. Radca prawny może bowiem uczestniczyć w postępowaniu dowodowym, rozprawach, a czasami także i posiedzeniach sądowych, i co ważniejsze wnosić apelacje i kasacje od orzeczeń właściwych sądów w konkretnych sprawach. Pamiętajmy jednak, że udział pełnomocnika w postępowaniu nie wyłącza  osobistego działania w nim mocodawcy.

    Od 1 stycznia 2014 r. funkcja obrońcy zostanie udostępniona dla ok. 10 000 radców prawnych. Wszystko dzięki planowanej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, która zakłada poważne zmiany w obowiązującej nadal na starych zasadach procedurze karnej. Oczywiście, aby obrona oskarżonych wykonywana przez radców w postępowaniu karnym weszła rzeczywiście w życie zmienione musi zostać nie tylko KPK, ale również ustawa o radcach prawnych. Ustawodawca zamierza dodać do powyższego aktu prawnego przepis zaznaczający wyraźnie, że obrońcą w sprawach karnych nie będzie mógł być radca zatrudniony na jakimkolwiek etacie. Tym samym praca w urzędzie, czy firmie, nawet gdy odbywa się równolegle z prowadzoną kancelarią, będzie dyskwalifikowała konkretnego radcę przy nabywaniu nowych uprawnień. Oczywiście rezygnacja z etatu powinna pozwolić na wykonywanie funkcji obrońcy oskarżonego w postępowaniu karnym, przy czym wydaje się, że takie rozwiązanie znajdzie niewielu chętnych.

    Odłożenie w czasie wejścia w życie tak poważnych zmian ma swoje duże plusy, ponieważ radcowie muszą należycie przygotować się do nowej roli w postępowaniu karnym, jeśli oczywiście będą chcieli skorzystać z takiej opcji.

    Liczba 10 000 radców, którzy potencjalnie mogą zostać obrońcami oskarżonych o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa nie jest przypadkowa. Tylu bowiem radców wykonuje zawód poza etatem, a to będzie kluczową przesłanką przy nabywaniu nowych uprawnień. Wielu prawników podkreśla, że od dawna planowane poszerzenie  kompetencji radcowskich będzie ostatnim etapem tzw. łączenia zawodów prawniczych – nic już w tej kwestii prawdopodobnie nie będzie zmieniane. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE