- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzym jest świadczenie honorowe?

    Czym jest świadczenie honorowe?

    Świadczenie honorowe gwarantowane ustawą i waloryzowane. Kto skorzysta na nowych przepisach?

    Świadczenie honorowe – wypłata z urzędu i coroczna waloryzacja

    Projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły sto lat urzeczywistnia cel, jakim jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji, a także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa.

    Aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe dla stulatków przyznawane jest przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów w 1972 r. – i traktowane jako „świadczenia w drodze wyjątku”. W ocenie resortu rodziny nadszedł czas na zmiany. Jak wynika z projektu ustawy świadczenie będzie wypłacane z urzędu, a także będzie objęte coroczną waloryzacją.

    Prawo do świadczenia honorowego

    Prawo do świadczenia honorowego ma przysługiwać osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia. Samo świadczenie będzie wypłacane z urzędu, zatem nie będzie wymagać składania wniosku.

    Waloryzacja

    Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, dlatego wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.

    Projektowana regulacja wprowadza dużą zmianę w tym zakresie. Już od 2025 r., zatem z chwilą wejścia w życie ustawy,  nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej. Świadczenie honorowe będzie za to waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.

    Powyższe oznacza podniesienie kwoty świadczenia osobom, którym przyznano świadczenie do końca grudnia 2024 r., zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na dzień 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, że świadczenie to będzie waloryzowane corocznie 1 marca na zasadach analogicznych, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.

    Ilu seniorów otrzyma nowe świadczenie honorowe?

    Jak podaje resort rodziny, prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia, a pieniądze będą wypłacane z urzędu. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE