Spis treści
Zaświadczenia o prawie do głosowania – jak złożyć wniosek?
By otrzymać zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć wniosek. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w Polsce albo u konsula. Termin na jego złożenie upływa 12 października. Wniosek składa się w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem.
Jakie dane są potrzebne do wydania zaświadczenia?
Posiadanie zaświadczenia to rozwiązanie dla osób, które chcą głosować w wyborach do Sejmu i Senatu RP w innym miejscu niż to, w którym mieszkają, przebywają na stałe lub mają zameldowanie. Osoba chcąca je uzyskać musi:
- przedstawić dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty, e-dowód lub paszport,
- złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będzie przebywać w dniu głosowania oraz podać dane:nazwisko,imię (imiona), numer PESEL oraz oznaczyć wybory, których dotyczy wniosek, np. wybory do Sejmu i Senatu RP,
- można podać także dane do kontaktu.
Jak odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Osoby, które złożyły wniosek muszą następnie odebrać wystawione zaświadczenie. Zaświadczenie o prawie do głosowania:
- wyborca odbiera osobiście w urzędzie konsularnym, w którym złożył wniosek, albo
odbiera osoba pisemnie upoważniona przez wyborcę w urzędzie konsularnym, w którym wyborca złożył wniosek, albo - w szczególnie uzasadnionych okolicznościach, na wniosek wyborcy konsul przesyła na wskazany adres (adres musi się znajdować w okręgu konsularnym konsula), za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Istnieje możliwość wnioskowania o doręczenie kurierem na koszt wyborcy.
Dlaczego wyborcy wnioskują o zaświadczenie o prawie do głosowania?
Posiadanie zaświadczenia uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Należy jednak pamiętać, że wyborcy za granicą będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście. Oznacza to, że wyborcy głosujący za granicą nie mogą głosować korespondencyjnie ani przez pełnomocnika.
Pamiętaj!
Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu:
- są skreślani ze spisu wyborców,
- nie są ujęci w żadnym spisie wyborców,
- zostaną wpisani na listę wyborców:
- w dniu głosowania,
- w obwodzie głosowania, który wybiorą,
- kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.