- Reklama -
sobota, 23 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoDepozyt wartościowych rzeczy pacjenta w szpitalu

    Depozyt wartościowych rzeczy pacjenta w szpitalu

    Projekt rozporządzenia określa tryb i warunki postępowania z depozytami w stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej. Celem rozporządzenia jest określenie sposobu zabezpieczenia przedmiotów oddawanych do depozytu i tryb postępowania z nimi. Zaproponowane w projekcie regulacje mają na celu umożliwić realizację prawa pacjenta w przypadkach wyrażenia przez pacjenta chęci złożenia przedmiotów do depozytu lub zaistnienia takiej konieczności. Rolą tej regulacji ma być ustalanie i kontrolowanie procedur istotnych z punktu widzenia zabezpieczenia przedmiotów posiadanych przez pacjentów w zakładzie opieki zdrowotnej.
     
    Księgę depozytów prowadzi i przechowuje osoba wyznaczona przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej. Natomiast w przypadku jej nieobecności wskazana zostaje inna osoba. Potwierdzenie złożenia przedmiotów do depozytu stanowi karta depozytowa. Do depozytu zostają się też złożone przedmioty osoby nieprzytomnej lub niezdolnej do zrozumienia znaczenia informacji. Jeżeli będzie możliwe podjęcie przez niego decyzji pacjent rozstrzyga o dalszym przechowywaniu przedmiotów w depozycie. Jeżeli trwają powody niemożności podjęcia decyzji dłużej niż 24 godziny powiadomieni zostają małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo pacjenta, a także inne osoby uprawnione, na podstawie odrębnych przepisów, do dysponowania ruchomościami pacjenta.
     
    Depozyty są przechowywane w opakowaniu trwale zamkniętym w sejfie lub szafie pancernej. Projekt rozporządzenia nie zawiera regulacji dotyczących zasad odbioru przedmiotów z depozytu oraz trybu postępowania z nieodebranymi depozytami, co jest różnicą w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów, a jest wynikiem nowego brzmienia upoważnienia ustawowego. Do postępowania z nieodebranymi depozytami odpowiednie zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego o nieodpłatnym przechowaniu.
     
    W sytuacji, gdy pacjent jest nieprzytomny lub niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, to kierownik zakładu jest zobligowany do niezwłocznego sporządzenia spisu przedmiotów oddanych do depozytu zawierający ich opis oraz liczbę. Następnie musi oddać je do depozytu. Niezwłocznie po ustaniu wyżej wymienionych okoliczności zawiadamia się pacjenta o złożeniu przedmiotów do depozytu. W przypadku wyrażenia woli dalszego przechowywania przedmiotów w depozycie pacjent składa podpis na karcie depozytowej wraz z aktualną datą. Natomiast w przypadku trwania tych okoliczności przez okres dłuższy niż 24 godziny od czasu przyjęcia pacjenta do zakładu, kierownik zakładu albo osoba przez niego upoważniona informuje o złożeniu przedmiotów do depozytu małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo pacjenta, a także inne osoby uprawnione, na podstawie odrębnych przepisów, do dysponowania ruchomościami pacjenta.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE