Spis treści
Egzamin wstępny na aplikację już we wrześniu
Egzamin wstępny na aplikację – tak jak co roku – odbędzie się pod koniec września. Przyszli aplikanci muszą jednak pamiętać, że aby przystąpić do testu muszą wcześniej dopełnić wymaganych formalności. Zalicza się do nich między innymi zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację. Jakie dokumenty należy do niego załączyć?
Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację
By móc zdawać egzamin wstępny na aplikację, należy złożyć komplet dokumentów. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że składane do właściwej komisji kwalifikacyjnej zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego powinno spełniać określone wymogi formalne.
Dokumenty składające się na zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego
Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego składa się z następujących dokumentów:
- wniosek o dopuszczenie do egzaminu wstępnego, kwestionariusz osobowy,
- życiorys,
- kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego,
- zamiast dokumentów, o którym mowa w pkt 4, można złożyć zaświadczenie, z którego wynika, iż kandydat zdał wszystkie egzaminy i odbył praktyki przewidziane w planie wyższych studiów prawniczych oraz ma wyznaczony termin egzaminu magisterskiego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu wstępnego takiego kandydata jest złożenie przez niego w siedzibie komisji kwalifikacyjnej nie później niż 7 dni (23 września 2023 r.) przed terminem egzaminu wstępnego kopii dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenia o zdaniu egzaminu magisterskiego,
- oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin wstępny,
- 3 zdjęcia zgodnie z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.
Zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu wstępnego osoby niepełnosprawnej
Na wniosek kandydata będącego osobą niepełnosprawną, złożony wraz ze zgłoszeniem o przystąpieniu do egzaminu wstępnego, czas na rozwiązanie zestawu pytań testowych zostaje wydłużony o połowę. Do wniosku załącza się:
- kopię orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172, z późn. zm.) w okresie przeprowadzania egzaminu;
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza specjalistę właściwego ze względu na charakter niepełnosprawności stwierdzające wynikające z niepełnosprawności trudności w dokonywaniu w toku egzaminu wstępnego czynności technicznych, takich jak:
- odczytywanie tekstu,
- udzielenie odpowiedzi na pytanie testowe na karcie odpowiedzi;
3. oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o których mowa w pkt 1 i 2, dla potrzeb niezbędnych do realizacji celów związanych z procedurą naboru na aplikację.
Jak wygląda egzamin wstępny na aplikacje prawnicze?
Egzamin wstępny na aplikację zaplanowano na sobotę, 30 września, na godzinę 11.00. Tego dnia osoby, które marzą o aplikacji adwokackiej, radcowskiej, notarialnej czy komorniczej zmierzą się z testem obejmującym 150 pytań, z których każde zawiera tylko jedną poprawną odpowiedź. By zdać egzamin wstępny na aplikację, wystarczy zdobyć 100 punktów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku aplikacji komorniczej obowiązuje limit przyjęć. W 2023 roku wynosi on 333 miejsca.