Spis treści
Cena maksymalna a rachunki za prąd w 2025 roku
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma sprawić, że rachunki za prąd nie wzrosną. Tym samym rząd przedłuża na 2025 rok działania osłonowe, które mają ochronić gospodarstwa domowe przed wzrostem cen energii elektrycznej.Jak wskazano, nowe przepisy przedłużają na kolejne 9 miesięcy obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, na poziomie 500 zł/MWh. Cena ta gwarantuje bowiem gospodarstwom domowym ochronę w ponoszeniu kosztów za energię elektryczną.
W uzasadnieniu czytamy, że nie przyjęcie powyższego rozwiązania oznaczałoby, że odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh, czyli tyle, ile wynosi średnia cena energii elektrycznej w grupie taryfowej G, obowiązująca od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r.
Cena prądu
Jeżeli projekt ustawy przejdzie całą ścieżkę legislacyjną i zostanie podpisany przez Prezydenta, ceny prądu pozostaną na niezmiennym poziomie. Oznacza to, że nie wzrosną o ok. 27%. Przyjęte działania osłonowe mają obowiązywać do 30 września 2025 roku. W drugiej połowie przyszłego roku nastąpi zaś analiza sytuacji na rynku energii i weryfikacja taryf.
Warto bowiem zauważyć, że projekt przewiduje również inne ważne przepisy. Zobowiązują one przedsiębiorstwa energetyczne do przedłożenia do 30 kwietnia 2025 roku, Prezesowi URE, wniosków o zmianę taryfy dla energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną mają zatem złożyć wnioski w celu obniżenia cen energii elektrycznej w taryfach na drugą połowę 2025 roku.
Opłata mocowa
Od nowego roku zostanie zawieszony także pobór tzw. opłaty mocowej. Pierwotnie zakładano, że od 2025 roku opłata mocowa powróci do rachunków gospodarstw domowych. Zgodnie z decyzją Prezesa URE opłata ta wynosi średnio 11,44 zł miesięcznie. Jednak w projekcie ustawy, którą przyjął rząd czytamy, że pobór opłaty mocowej w 2025 roku nie nastąpi. A czym jest owa opłata mocowa?
Opłata mocowa to nie tylko kolejna pozycja na rachunku za prąd. To także mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
W ramach działań osłonowych, które przewidziano w projekcie ustawy, w 2025 roku przedłużona zostanie zerowa stawka tzw. opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych.