Spis treści
2022 rok to rok wielu zmian. Między innymi zmieniły się przepisy dotyczące kas fiskalnych.
Rodzaje kas fiskalnych
Kas fiskalnych powinni używać przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi:
- osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub
- rolnikom ryczałtowym, czyli dokonującym dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącym usługi rolnicze, którzy korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.
Są cztery rodzaje kas:
- kasy on-line
- kasy z elektronicznym zapisem kopii
- kasy z papierowym zapisem kopii
- kasy w formie oprogramowania (wirtualne).
Zmiany w 2022 roku
Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek ewidencjonować sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej, muszą umożliwić konsumentom zapłatę bez użycia gotówki – przy użyciu instrumentu płatniczego – w każdym miejscu, w którym wykonują swoją działalność.
Kasy on-line
Kasy on-line umożliwiają przesyłanie danych na zewnętrzne nośniki danych oraz ciągłe przesyłanie danych do systemu zwanego Centralnym Repozytorium Kas (CRK). Prowadzi je Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W CRK są gromadzone paragony fiskalne, raporty dobowe, zdarzenia o kasie, informacje o przeglądach okresowych. Paragony emitowane przez kasę on-line mogą być przekazywane kupującemu w formie papierowej i elektronicznej.
Jeśli masz taką kasę, nie musisz drukować dobowych raportów fiskalnych.
Integracja z terminalem płatniczym
Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek używania w swojej firmie kas on-line, będą musieli połączyć posiadane kasy z terminalem płatniczym, według protokołu FROB (od nazwy Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego).
Oznacza to, że jeśli korzystasz z kasy on-line, a nie masz terminalu płatniczego, będziesz musiał go kupić. Przedsiębiorcy, którzy mają w swojej firmie terminal, ale nie jest on wyposażony w protokół FROB, który zapewnia łączność z kasą on-line, będą musieli go wymienić na terminal wyposażony w ten protokół.
UWAGA! Przy zakupie terminala płatniczego możesz skorzystać z ulgi na ten cel. Przeczytaj więcej o uldze na zakup terminala płatniczego.
Jeżeli nie wywiążesz się z obowiązku integracji kasy z terminalem, będzie ci grozić kara 5 tys. zł.
Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie on-line
Część firm ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej on-line.
Od 1 stycznia 2020 roku kasę on-line muszą mieć firmy, które:
- świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów
- sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Od 1 stycznia 2021 roku kasę on-line muszą mieć firmy, które:
- świadczą stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
- sprzedają węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych.
Od 1 lipca 2021 roku kasę on-line muszą mieć firmy, które świadczą usługi:
- fryzjerskie
- kosmetyczne i kosmetologiczne
- budowlane
- w zakresie opieki medycznej
- prawnicze
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl