- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKilka ważnych informacji o sylwestrowych fajerwerkach

    Kilka ważnych informacji o sylwestrowych fajerwerkach

    Wymagana koncesja?

    Sprzedaż sztucznych ogni może odbywać się jedynie po uzyskaniu koncesji. Jeśli sprzedawca takiej nie posiada, narusza swoim działaniem prawo. W takim przypadku można zgłosić go na Policję. Trzeba jednak pamiętać, że koncesja nie jest wymagana w przypadku pokazowych materiałów pirotechnicznych (o przeznaczeniu widowiskowym). Dotyczy to popularnych fajerwerków wykorzystywanych szczególnie podczas nocy sylwestrowej. Koncesja będzie więc wymagana tylko w przypadku złożonych materiałów wybuchowych, te zwykłe mogą być sprzedawane bez zezwolenia.

    Nielegalna sprzedaż

    Bez względu na to, czy fajerwerki będą sprzedawane z koncesją czy nie, osoby niepełnoletnie nie mają prawa ich kupować. Tutaj sytuacja jest zbliżona do handlu alkoholem i wyrobami tytoniowymi – sprzedawcy mają bezwzględny zakaz sprzedaży fajerwerków dzieciom i młodzieży, nawet jeśli materiały te wydają się być niegroźne. 

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    Groźny hałas

    Niezależnie od tego kto używa fajerwerków, trzeba pamiętać o regulacji wynikającej z Kodeksu wykroczeń. Kto bowiem krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli czyn ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Pamiętaj też, że podżeganie i pomocnictwo w powyższych przypadkach również są karalne.

    Powyższa regulacja nie zawiera ograniczeń czasowych – obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń sprawcy grozi mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu – grzywna wynosi wówczas do 5 000 zł.

    Kilka ważnych zasad

    Przed zakupem materiałów pirotechnicznych, sprawdź czy:

    • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych -pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia,
    • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
    • wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania,
    • dołączona jest instrukcja obsługi, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

    Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętaj, że wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych,  wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych, w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Fajerwerków należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE