- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGdzie szukać pomocy medycznej w trakcie świąt?

    Gdzie szukać pomocy medycznej w trakcie świąt?

    Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pomoc medyczną można uzyskać nawet w święta. Lekarze dyżurują, a placówki funkcjonują. W zależności od tego, jakie dolegliwości nam dokuczają mamy do wyboru różne formy pomocy medycznej. W tych lżejszych przypadkach oczywistym jest, że wystarczy skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy ambulatoryjnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, która jest niejako odpowiednikiem wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast w przypadku urazu bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia opiekę można uzyskać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Z kolei w sytuacji zagrożenia życia należy skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego.

    Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

    Jeśli uważasz, że Twoje dolegliwości – np. związane z przejedzeniem – nie zagrażają Twojemu życiu, ale jednocześnie doskwierają na tyle, że nie możesz normalnie funkcjonować, to możesz w takim przypadku skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ze świadczeń opieki nocnej i świątecznej możesz także skorzystać w przypadku dolegliwości, z powodu których podczas pracy przychodni wybrałbyś lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna funkcjonują jako przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia udzielane na zasadach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmują lekarską i pielęgniarską opiekę ambulatoryjną, która jest świadczona w wybranej przez pacjenta placówce oraz nocną pomoc wyjazdową. Pomoc wyjazdowa polega ona na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w domu ubezpieczonego oraz zapewnienie mu w razie potrzeby ciągłości leczenia.

    W jakich godzinach można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

    Pomoc na tych zasadach świadczona jest w każdym dniu – po godzinach pracy przychodni, od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia. Opieka całodobowa działa również przez 24 h na dobę w soboty i niedziele, a także w dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

    Szpitalny Oddział Ratunkowy

    Poważniejsze dolegliwości, należy konsultować w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w którym to lekarze udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, które są przywożone przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszają się same. W wielu przypadkach pacjent po uzyskaniu pomocy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym może wrócić do domu. Natomiast pozostali potrzebujący np. leczenia chirurgicznego – po wykonaniu wstępnej diagnostyki i leczeniu kierowani są do oddziałów szpitalnych lub przekazywani do innych placówek specjalistycznych. Na SOR możesz zgłosić się bez skierowania.

    UWAGA! Szpitalny Oddział Ratunkowy przeznaczony jest dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Nie wykorzystuj tej formy pomocy medycznej, do diagnozowania choroby, której dolegliwości wystąpiły u Ciebie już miesiąc temu i teraz sobie nagle o tym przypomniałeś (np. nadciśnienie). Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

    Zarówno na SOR, jak i do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej nie obowiązuje rejonizacja według miejsca zamieszkania ani zdarzenia.

    Wezwanie pogotowia

    Aktualnie, świadczenia udzielane przez pogotowie ratunkowe wykonują trzyosobowe specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego. W składa takiego zespołu wchodzi lekarz systemu i pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. W pogotowiu jeżdżą także dwuosobowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego, w skład których wchodzi pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. W ten sposób przygotowane zespoły udzielają świadczeń zdrowotnych w razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, powodujących zagrożenie życia. Do zadań tych zespołów należy również transport pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Izby Przyjęć lub bezpośrednio do placówki prowadzącej specjalistyczne leczenie (np. oddziału kardiologii inwazyjnej itd.). Szczególną formą doraźnej pomocy medycznej jest lotnicze pogotowie ratunkowe, o którego użyciu decyduje zawsze dyspozytor medyczny.

    Jeśli po wizycie u lekarza, będziesz musiał wykupić lekarstwa, również w święta znajdziesz z pewnością u siebie w miejscowości czynną aptekę. Apteki również mają swoje dyżury. Grafik dyżurów aptek można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta, lub zazwyczaj są wywieszone na drzwiach zamkniętych aptek.

    Podstawa prawna:
    ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2006 nr 191 poz. 1410);
    ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE