- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKonfiskata samochodu po 14 marca, czyli nowe przepisy w praktyce

    Konfiskata samochodu po 14 marca, czyli nowe przepisy w praktyce

    Nowelizacja Kodeksu karnego umożliwia przepadek pojazdu mechanicznego.

    Konfiskata pojazdu mechanicznego – kiedy stracimy samochód?

    Przepisy, które weszły wżycie 14 marca wprowadziły dodatkową formę przepadku, obejmującą przepadek pojazdu mechanicznego. Konfiskata samochodu jest orzekana przez sąd, jeśli sprawca: spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1 promil; prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila; prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości (zobacz art. art. 44b Kodeksu karnego).

    Przepisy wskazują również fakultatywność orzeczenia przepadku. Sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli sprawca spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila, ale nie było wyższe niż 1 promil.

    Kiedy stosuje się nowe przepisy?

    Nowe przepisy będą stosowane do sprawców, którzy popełnili czyn zabroniony po 14 marca br. Należy zauważyć, że przepisy wprowadzające obligatoryjny przepadek pojazdu, które weszły w życie 14 marca br. zostały dodane ustawą z 7 lipca 2022 r. nowelizującą Kodeks karny i inne ustawy. Jednak nie oznacza to, że wcześniej konfiskata pojazdu w ogóle nie była możliwa.Przed 14 marca br. sąd mógł orzec przepadek pojazdu mechanicznego np. wtedy, gdy pojazd służył do popełnienia przestępstwa. Możliwy był także przepadek pojazdu, jeśli stanowił on element przedsiębiorstwa podlegającego przepadkowi.

    Tymczasowe zajęcie pojazdu

    W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, za które orzeka się przepadek pojazdu mechanicznego, Policja dokonuje tymczasowego zajęcia pojazdu, które może trwać maksymalnie 7 dni. Jeśli w tym czasie prokurator nie wyda postanowienia o dokonaniu zabezpieczenia, zabezpieczenie to upada. W takiej sytuacji pojazd może zostać zwrócony właścicielowi. Nie znaczy to, że w ewentualnym wyroku skazującym sąd nie będzie mógł orzec przepadku. Jednak do czasu wydania prawomocnego wyroku, właściciel korzystając z domniemania niewinności, może korzystać z pojazdu. Dokonanie zabezpieczenia jest możliwe tylko, jeśli zachodzi uzasadniona obawa, że wykonanie orzeczenia będzie bez niego niemożliwe albo znacznie utrudnione.

     

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE