- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOchrona roszczeń pracowniczych

    Ochrona roszczeń pracowniczych

    Następną propozycją jest umożliwienie Funduszowi ustalania warunków zwrotu należności na zasadach pomocy de minimis podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, które aktualnie nie są pracodawcami znajdującymi się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej. W przepisach uregulowana będzie sytuacja dotycząca dłużnika, który zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym. Na podstawie nowych przepisów Fundusz będzie mógł zawrzeć z dłużnikiem porozumienie dotyczące określenia warunków zwrotu przysługującej mu należności w sytuacji, gdy doprowadzi to do zwrotu wierzytelności w całości. W porozumieniu będą określone warunki zwrotu wypłaconych świadczeń. Wysokość odsetek będzie ustalona w takiej wysokości, by nie stanowiło to pomocy publicznej.

    Zgodnie odsetek przyjętymi założeniami, Fundusz uzyska możliwość fakultatywnego umarzania należności w sytuacji, gdy postępowanie egzekucyjne zostało umorzone w całości z urzędu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, Fundusz ma zamkniętą drogę do dalszego dochodzenia należności. Jednakże praktyka wskazuje, że komornikowi nie zawsze udaje się ustalić w pierwszym postępowaniu egzekucyjnym majątek podlegający egzekucji. Zdarza się, że zostaje on ujawniony po zamknięciu postępowania. Do tej pory Fundusz nie miał prawa dochodzić spłaty wypłaconych świadczeń. Nowe przepisy umożliwią wszczęcie egzekucji.

    W założeniach przedstawiono także rozwiązania dotyczące stworzenia firmom dogodnych warunków spłaty należności wobec Funduszu. Chodzi o firmy, które zawarły układ w ramach postępowania upadłościowego i mają realne szanse na poprawę swojej sytuacji finansowej. Fundusz będzie mógł zawrzeć z dłużnikiem porozumienie dotyczące określenia warunków zwrotu wypłaconych świadczeń.

    W projekcie nowelizacji ustawy zostaną zawarte przepisy umożliwiające czasowe oddelegowanie pracownika Funduszu do pracy w innym miejscu niż siedziba Funduszu. Ma to związek z planowanymi przekształceniami struktury tego urzędu, które wynikają z przejęcia z początkiem stycznia 2012 r. obsługi Funduszu przez marszałków województw. Takie rozwiązanie jest zgodne z ustawą Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, zgodnie z którą od 2012 r. Fundusz nie będzie mieć osobowości prawnej.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE