- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOdebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

    Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

    Omawiany w niniejszym artykule projekt nowelizacji jest wspólnym przedsięwzięciem trzech resortów. Oprócz rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w projekcie znalazły się rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, czyli m.in. wprowadzenie do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (aktualnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest tylko wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, wysokich kar finansowych dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, jak również wprowadzenie obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. „alcolock” dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

    W projekcie nowelizacji zdefiniowano także pojęcie blokady alkoholowej oraz określono tryb i zasady jej kalibracji. Zgodnie z definicją jest to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1dm3. Jeśli natomiast chodzi o warunki techniczne, wymogi funkcjonalne czy częstotliwość kalibracji urządzenia, to zostaną one określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu. Przy czym w ramach warunków technicznych mogą zostać określone takie kwestie, jak sposób unieruchomienia silnika i powiązane z tym wymogi homologacyjne. Z kolei, w ramach wymogów funkcjonalnych zostaną określone takie kwestie, jak sposób pobierania próbki od kierowcy oraz moment pobierania próbki.

    Odebranie prawa jazdy

    Zmianą o której jest najgłośniej w mediach jest wprowadzenie możliwości odebrania prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W takiej sytuacji prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Następnie, jeżeli osoba taka będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Z kolei, w przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

    Na taki sam okres uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą również kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób – chodzi o sytuacje, gdzie w samochodzie jest przewożona większa liczba osób, niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, z wyjątkiem przewozu osób pojazdem komunikacji miejskiej. W powyżej wymienionych przypadkach decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy wyda starosta

    Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju

    Ponadto, projekt nowelizacji zakłada, że sąd w wyroku wyda zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów określonego rodzaju – na okres nie krótszy niż 3 lata – wobec sprawcy przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, który był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia po sprowadzeniu katastrofy w ruchu lądowym albo po spowodowaniu wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała. Z kolei, wobec sprawcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który był już wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie – zostanie orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE