- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWażne zmiany dla osób niepełnosprawnych - sprawdź, co się zmieni!

    Ważne zmiany dla osób niepełnosprawnych – sprawdź, co się zmieni!

    Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

    Wejście w życie nowych przepisów, z założenia korzystniejszych dla osób niepełnosprawnych, które prowadzą działalność gospodarczą, a także niepełnosprawnych rolników i rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, ubiegających się o refundację z PFRONu składek na ubezpieczenie społeczne ma związek z podpisaną niedawno przez Prezydenta RP ustawą z dnia 6 lutego o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

     

    Dotychczasowy stan prawny a przepisy po nowelizacji

    W dotychczasowym stanie prawnym warunkiem uzyskania refundacji było terminowe opłacenie składek w całości, a nawet krótkie przekroczenie terminu pozbawiało możliwości otrzymania refundacji. Nowelizacja natomiast pozwala na wyeliminowanie tej sytuacji i sankcjonuje niedochowanie terminów określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i o ubezpieczeniu społecznym rolników, przekraczające 14 dni.

    Zmiana uchroni osoby niepełnosprawne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą od sytuacji, gdy z powodu nieznacznego opóźnienia refundacja składki jest odbierana, co stawia osoby niepełnosprawne nierzadko w dramatycznej sytuacji materialnej. Inni płatnicy składek mają wydłużony okres zapłaty składki (do dnia 15 miesiąca), natomiast za okres opóźnienia w opłaceniu składki są zobowiązani do zapłaty należnych odsetek. Tymczasem osoby niepełnosprawne, w świetle dotychczasowego stanu prawnego, nie tylko muszą zwrócić refundację w razie opóźnienia, ale także zapłacić odsetki od cofniętej (nierzadko po wielu latach) refundacji składek z PFRON. Tym samym nowa ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą, niepełnosprawnych rolników, rolników zobowiązanych do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, a także pracodawców osób niepełnosprawnych.

    Co jeszcze zmienia ustawa nowelizująca?

    Wyżej wskazane zmiany to nie jedyne novum. Podpisana niedawno ustawa wprowadza dla tych samych podmiotów, co wyżej wskazane, możliwość umorzenia (w całości lub w części), rozłożenia na raty spłat lub odroczenia terminu płatności należności pieniężnych dotyczących zwrotu pomocy udzielonej w formie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne oraz odsetek od nienależnie pobranych kwot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Ustawa pozwala także objąć korzystnym uregulowaniem należności pieniężne dotyczące zwrotu środków przyznanych na podstawie art. 25 ust. 3b ustawy nowelizowanej w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2007 r. i art. 25a ust. 5 w brzmieniu obowiązującym w roku 2008.

    Wejście w życie

    Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, z wyjątkiem wskazanych enumeratywnie przepisów, które wchodzą w życie z dniem 1 października 2015 r. Chodzi o regulacje prawne, które eliminują sytuację, gdy z powodu nieznacznego opóźnienia refundacja składki jest odbierana oraz te, które sankcjonują uchybienie terminów w opłaceniu składek przekraczające 14 dni.

    Podstawa prawna:
    art. 1, art. 2, art. 3 ustawy z dnia 6 lutego o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Nr druku: 3083).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE